Duplája a madárinfluenza-járvány halálozási rátája az 1997-es hongkonginak

A jelenlegi ázsiai madárinfluenza-járvány halálozási rátája kétszerese a legutóbbi, 1997-ben Hongkongban (Xianggang) kitört járványénak - közölte egy hongkongi orvosszakértő.
David Hui, a hongkongi Kínai Egyetem specialistája Hanoiban vasárnap közölte, hogy a madárinfluenzában Ázsiában eddig megbetegedett személyek 60-70 százaléka halt meg, szemben a hongkongi járvány mintegy 30 százalékos elhalálozási arányával.
Hui három másik hongkongi szakértővel érkezett vasárnap Hanoiba, hogy segítsen az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) felvenni a harcot a veszedelmes kórral, amely bizonyítottan eddig már 18 halálos áldozatot szedett Ázsiában, 13-at Vietnamban és 5-öt Thaiföldön.
Hongkongot a madárinfluenza H5N1 jelzésû hasonló törzse sújtotta hét éve, amikor hatan haltak bele a fertőzésbe. A járvány akkori gyors megfékezését annak tudják be, hogy három nap alatt leölték a terület teljes, 1, 5 millió darabos baromfiállományát.
Feltehetően a madárinfluenza okozta annak a huszonnégy éves lánynak a halálát is, aki a héten halt meg Kambodzsában. A lány egy a kambodzsai fővárostól, Phnompentől 50 kilométerre délre fekvő állattenyésztő telepen dolgozott. Ha a betegség beigazolódik, ő lesz a H5N1 vírus első áldozata Kambodzsában és a 19. áldozata Ázsiában.
Kínában a hatóságok hat újabb járványgóc felfedezéséről számoltak be vasárnap. Kína 13 térségének 34 településén regisztráltak megbetegedést a járvány január végi felfedezése óta. Az újabb járványgócokat a középső Hupej (Hubei), az északi Sanhszi (Shaanxi), az északnyugati Kanszu (Ganszu), a déli Hunan, Kuangtung (Guangdong) és keleti Csöcsiang (Zhejiang) tartományokban észleltek.
A nepáli Bara tartományban ismeretlen betegségben tyúkok tömegesen pusztulnak el. A helyi lakosok feltételezik, hogy itt is a madárinfluenza pusztít. A laboratóriumukba azonban eddig egyetlen elpusztult állat mintája sem érkezett, így nem tudják a tömeges baromfivész okát megállapítani. A himalájai királyságban eddig nem fordult elő madárinfluenza-gyanús eset.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vasárnap bejelentette: a vírusnak nem alakult ki emberről emberre fertőző mutánsa. Korábban azt feltételezték, hogy két elhunyt vietnami nővér a fivérüktől fertőződött meg, aki madárinfluenzában halt meg. A Hongkongban elvégzett vizsgálat során nem találták emberi gének nyomait az áldozatokból levett vírusban, ami azt jelenti, hogy a kór nem terjed át a beteg hozzátartóira, a helyi közösségre vagy az ápoló személyzetre.
Vietnam cáfolta, hogy madárinfluenzával fertőzött sertéseket találtak volna az országban, ami ugyancsak megkönnyítette volna az emberre veszélyes vírus mutációját. A vietnami mezőgazdasági minisztérium állategészségügyi főosztályának vezetője, Bui Quang Anh szombaton hivatalosan bejelentette: nem találtak bizonyítékot arra nézve, hogy a madárinfluenza sertéseket is megtámadott volna. Hozzátette, hogy 179 sertésből vettek vérmintát, amelyet egy hongkongi laboratóriumban elemeztek és a H5N1 vírus kimutatására végzett valamennyi vizsgálat negatívnak bizonyult.
Thaiföldön, a világ negyedik legnagyobb baromfiexportáló országában, ahol a madárinfluenza miatt 26 millió szárnyast pusztítottak el, egy felmérés szerint az emberek továbbra is félnek csirkehúst fogyasztani. A kormány szombaton országszerte “csirkehúsevő vásárokat” szervezett, hogy meggyőzze a lakosságot: a szakértők joggal mondják, hogy az alaposan megfőzött-sütött csirke és tojás nem jelent veszélyt. Bangkokban mintegy ötezren álltak sorba az ingyen sült csirkéért és főtt tojásért.
Az Ázsiában pusztító madárpestistől függetlenül az Egyesült Államokban is felütötte fejét a madárinfluenza egyik típusa. Delaware államban emiatt 12 ezer baromfi elpusztítását rendelték el. A háziszárnyasokat a madárinfluenza H7 kórokozója fertőzte meg egy Kent körzetbeli baromfifarmon, ami az Ázsiában kimutatott H5N1 vírustól eltérően az emberre nem veszélyes – közölte Michael Scuse, a szövetségi állam mezőgazdasági minisztere. A bejelentést követően Dél-Korea, Japán, Szingapúr, Malájzia átmenetileg leállította a háziszárnyasok behozatalát az Egyesült Államokból.