Királysírt találtak angol építőmunkások
Régészeti szempontból kincsesbányára bukkantak nemrégiben egy angliai útépítés során: az építőmunkások egy tökéletes állapotban megmaradt, 1400 éves angolszász királysírt találtak.
Ritka eset, hogy egy királysír sértetlenül vészeljen át másfél évezredet, és ne fosszák ki rablók, ne bolygassák a temetkezési helyet az utódok.
A természet erőivel azonban nem tudtak dacolni a maradványok – a király holteste az enyészeté lett.
A szóban forgó – feltételezett – királysírra Angliában, Southendben, Londontól 65 kilométerre keletre bukkantak rá.
Aranyozott keresztek, üvegedények, serlegek kerültek elő abból a sírkamrából, összesen több mint hatvan műtárgyat vettek nyilvántartásba az archeológusok.
A hetedik évszázad óta érintetlen sír
„Mindez nagyon ritka dolog, hiszen csak elvétve sikerül angolszász sírokat feltárni” – nyilatkozta a Spiegelnek a Londoni Múzeum munkatársa, Ian Blair, aki részt vesz az ásatásokban. A most megtalált helyszín immár vetekszik az ugyanerre a korra datált másik két „nagy” brit lelőhellyel, Sutton Hoo-val (Kelet-Angliában) és Taplow-val (Buckinghamshire-ben), vagyis a legfontosabb angolszász emlékek közé tartozik.
A most felbukkant tárgyak különösen érdekesek a kutatók számára. Ugyanis némelyik eredete igen távoli helyekre vezet. Egész Európából, sőt a Közel-Keletről származó alkotások, mestermunkák is előkerültek Southendben.
Mindez segíti a korabeli Európa kereskedelmi viszonyainak megismerését, illetve következtetni lehet belőle Anglia és a kontinens kapcsolataira is. A sír állapota egyébként kiváló volt: a fémedények például kitűnő „kondícióban” érték meg a XXI. századot.
A hetedik század óta ugyanis érintetlen maradt a sír.
Csak a természet erőivel nem tudott megbirkózni a temetkezés – a holttest tökéletesen elporladt az idők során, a savas talaj teljesen feloldotta a király maradványait. Mindez évszázadok alatt történt – a tudósok szerint.
Ugyanakkor a holttest eltűnése megnehezíti azt, hogy azonosíthassák az eltemetett személyt, feltehetően egy királyt.
Az antik kor és a középkor között igen kaotikus idők uralkodtak Európában, éppen ezért nehéz az angolszász uralkodókat is beilleszteni a zavaros folyamatok sorába.
De ki nyugodott a sírban?
|
A sírban talált leletek tömege és minősége ugyanakkor arra enged következtetni, hogy vagy egy herceget, vagy pedig egy helyi királyt helyeztek végső nyugalomra Southendben.
Az aranyozott keresztek, amelyeket a holttestre helyeztek, azt sugallják, hogy keresztény vallású személyt temettek el.
Blair és kollégái azt feltételezik, hogy talán egy Saebert nevű angolszász uralkodóra bukkantak rá, aki 604 körül tért át a keresztény hitre, és 616-ban hunyt el. Ám az is elképzelhető, hogy II. Sigeberhtről van szó, aki 653-ban vette fel a keresztet.
Ugyanakkor még ha sikerülne is a szóban forgó uralkodókkal való azonosságot bebizonyítani, nem jelentene mindez nagy előrelépést a kutatóknak.
Ugyanis tulajdonképpen sem Saebertről, sem pedig Sigeberhtről nem tudunk többet puszta nevüknél, illetve annál, hogy az utóbbit a „jó” jelzővel különböztették meg elődjétől, I. (Kis) Sigeberhttől. Mindannyian egyébként Essex uralkodói voltak egykor, mindaddig, amíg ezt a királyságot nem egyesítették Wessex-szel.