Február 13: Budapest felszabadulása vagy megszállása?

A fővárosi Fidesz-MKDSZ frakció arra kéri a város vezetését, Demszky Gábor főpolgármestert és Schiffer János főpolgármester-helyettest, hogy ne ünnepelje Magyarország német és szovjet megszállását - rögzíti az ellenzéki képviselőcsoportnak az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleménye.
A dokumentumot jegyző Kupper András frakcióvezető tudatja, hogy a főpolgármesteri hivatal sajtóirodájának eseménynaptárából értesültek arról, hogy február 13-án Schiffer János “beszédet mond Budapest felszabadulásának 60. évfordulóján”.
Az ellenzék meglepőnek tartja Schiffer János ünnepségét, szerintük ugyanis idén tavasszal Magyarország német megszállásának lesz a 60. évfordulója. A frakció felháborítónak tartja, hogy ezt a “borzalmas eseményt – esetleg tévedésből -, felszabadulásként értékeli Budapest vezetése”.
Kupper András rámutatott: “amennyiben a szovjet megszállás 59. évfordulóját szeretné a város vezetése Budapest felszabadulásaként ünnepelni”, akkor fel kell hívniuk Demszky Gábor és Schiffer János figyelmét az 1945-ös események borzalmaira. “A szovjet megszállás folyamán kifosztották, megerőszakolták, kivégezték, majd elhurcolták ártatlan magyar polgárok tízezreit”.
A frakció közleményében hangsúlyozta azt is, hogy 1944 és 1945 borzalmas eseményei, a világ nagyhatalmainak Magyarországot leigázó törekvései, a magyar lakosság szenvedése és megaláztatása nem értékelhető át.
Schiffer János főpolgármester-helyettes az MTI-nek elmondta, hogy 1945. február 13-át Budapest felszabadulásaként élték meg mindazok, “akiket nem lőttek bele a Dunába, akiket nem vittek el Auschwitzba, akik a háború borzalmait túlélve előjöttek a pincékből, a lerombolt házak alól”. Ők ugyanis nem tudhatták, hogy néhány év múlva Magyarországon egy diktatórikus rendszer jön létre.
A szocialista politikus hangsúlyozta, nem volt felszabadulás ez a nap azok számára, akik ezért felelősek voltak. Azoknak, akik magatartásukkal, politikai rövidlátóságukkal, az úri Magyarország képviselőjeként belevitték Magyarországot a II. világháborúba, illetve nem hagyták, hogy sikeres legyen az 1944. októberi kiugrási kísérlet.