Kiosztották a Szilárd Leó Professzori Ösztöndíjakat

A felsőoktatás fejlesztése terén kifejtett eredményes tevékenysége elismeréseként idén Borhidi Attila, a biológiai tudomány, Mészáros Ernő, a földtudomány és Muszbek László, az orvostudomány doktora vehetett át Szilárd Leó Professzori Ösztöndíjat Medgyes Péter helyettes államtitkártól csütörtökön Budapesten.
Borhidi Attila akadémikus a magyar botanika meghatározó személyisége, aki csaknem 50 év alatt oktatóként és kutatóként is kiemelkedőt alkotott – tartalmazza az oktatási tárca által az MTI-hez eljutatott tájékoztató. Döntő szerepe volt Pécsett a Természettudományi Kar megalakításában, vezetésével indult be a városban a PhD képzés-program. A kutató-tudós a bioklimatológia, a növénytársulások-növénytaxonómia nemzetközileg is elismert kutatója, szakértője. 524 tudományos közleménye közül a 14 könyv és 42 könyvfejezet 14 magyar és 32 külföldi folyóiratban jelent meg. Idézettsége 3200 felett van.
Mészáros Ernő légkörkutató kutatásai hozzájárultak annak felismeréséhez, hogy a levegőben nem csak fizikai folyamatok játszódnak le, a levegő hatalmas reakciótér, amelyben bonyolult kémiai kölcsönhatások mennek végbe, s ezek befolyásolják környezetünk állapotát. Munkatársaival elsőként határozta meg a kén- és nitrogénvegyületek Európa fölötti légköri körforgalmát, az emberi tevékenység hatásait és ennek következményeit. Hosszú éveken át vezetője volt a Meteorológiai Világszervezet légszennyeződés megfigyelési oktatási központjának. Ilyen minőségében fontos szerepet vállalt, a magyar mérések megszervezése mellett, az egész Földre kiterjedő levegőkörnyezeti mérőhálózat megszervezésében.
Muszbek László akadémikus, a Debreceni Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára, pályájának kiemelkedő pontja, hogy a véralvadásban kulcsszerepet játszó vérlemezkék tanulmányozása során 4 új fehérjét ismert fel, illetve annak az általános jelentőségét, hogy fehérjék és zsírsavak egymásra hatásából, kötődéséből eredő erők megváltoztatják a fehérjék működését. Muszbek László 20 olyan eljárást, technológiát fejlesztett ki, amelyeket a klinikai laboratóriumokban használtak vagy használnak.
Az alumínium- és timföldgyártásban érdekelt amerikai Alcoa konszern hazai vállalatai és az Alapítvány a Magyar Felsőoktatásért és Kutatásért (AMFK) Szilárd Leó születésének centenáriuma alkalmából 1998-ban alapította az ösztöndíjat. Az Alcoa 1999-2001 között évi 18 ezer, 2002-től pedig évi 24 ezer dollárral segíti az AMFK kezdeményezését.
A Szilárd Leó Professzori Ösztöndíjra állami, illetve az állam által elismert felsőoktatási intézmények tanácsai tehetnek javaslatot a Magyarországon tevékenykedő oktatók és kutatók köréből. A hatodszor meghirdetett Szilárd Leó Professzori Ösztöndíjra 8 felsőoktatási intézmény élt jelölési jogával. A javasolt személynek olyan “világszerte elismert eredményt felmutató tudósnak kell lennie, aki személyes tekintélyét, iskolateremtő felelősségérzettel párosítva segíti elő fiatal munkatársai, egyetemi hallgatói sikeres pályáját.” A Szilárd Leó Ösztöndíjakat, melyeknek összege 2002-től 8 ezer dollár, minden évben hárman vehetik át.