Növekvő faji feszültségek az ausztrál bennszülöttek és telepesek között

A Sydneyben kitört zavargások ráirányítják a figyelmet azokra a faji problémákra, amelyek az első telepesek több mint kétszáz évvel ezelőtti megékezése óta jelen vannak Ausztráliában.
A hét végén kitört kilencórás utcai csata színhelye Syndey Redfern városrészének The Block nyomornegyedében volt. A lepusztult környéken azt követően szabadultak el az indulatok, hogy szombaton életét vesztette egy 17 éves fiú, aki édesanyja és barátai szerint rendőrök elől menekülve szenvedett halálos balesetet.
A problémákat és feszültségeket tekintve csaknem mellékes, hogy a fiút valóban rendőrök üldözték-e, amikor kerékpárjával végzetes módon kerítésnek ütközött. Ausztrália őslakosainak vezető képviselői rámutatnak, hogy a nyugtalanságokat gerjesztő érzelmek sokkal mélyebbről fakadnak. A parlamentben Aden Ridgeway személyében az őslakosoknak egyetlen képviselőjük van.
Az őslakosok kultúrája sokmilliós üzletág Ausztráliban. A turisták ezerszámra veszik az olcsó tömegtermékként kínált bumerángokat és más hagyományos cikkeket. Az őslakosok kultúrájával üzletelő iparágból eredő pénz legtöbbje azonban olyan vállalatokhoz vándorol, amelyeknek mindehhez valójában semmi közük.
A turisták legtöbbször semmit sem észlelnek a bennszülöttek életfeltételiből és rossz egészségügyi ellátásukból. A telepesek 1788-as megérkezése óta az őslakosok inkább csak tengődnek a társadalom peremén. Az ennek megváltoztatását célzó költséges kormányprogramok kudarcot vallottak, és az őslakosok közösségét harmadik világba illő problémává tették a világ egyik leggazdagabb országában.
Ma mintegy 400 ezer bennszülött él a húszmilliós társadalomban. A statisztikai hivatal adatai szerint az őslakos férfiak várható élettartama 56 év, ami 21 évvel kevesebb az országos átlagnál. A bennszülött nők várható legmagasabb életkora 63 év – 20 évvel kevesebb, mint a többi ausztráliai nőké. A kormány munkahelyteremtő intézkedései ellenére a munkanélküliség 40 százalékos.
A magas munkanélküliség is felelős azért, hogy a bebörtönzöttek ötöde bennszülött, jóllehet az összlakosságon belüli részarányuk mindössze két százalék. Sok közöttük az alkoholista és kábítószer-élvező.
A rendőrség és a bennszülöttek közötti összetűzések sem ritkák. De legtöbbször a központoktól távol, kisebb településeken zajlanak, ahol gyakorlatilag nincs jelen a sajtó. Így például az ország északi részén fekvő Katherine városban a múlt héten azt követően törtek ki tiltakozó megmozdulások, hogy egy rendőr kocsijával elgázolt egy aluljáróban alvó őslakost. A rendőrség balesetről beszélt. Bár a hatóságok ebben az esetben éppúgy, mint most Sydneyben az ügy kivizsgálást ígérték, nem várható, hogy gyorsan elszáll a bizalmatlanság.