Roma Holokauszt Emlékmű állhat a Nehru-parkban

Társadalmi gyűjtést indít Roma Holokauszt Emlékmű felállítására az e cél érdekében alakult bizottság három civil szervezete - közölte a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón.
A roma áldozatok emlékhelyét – a holokauszt 60. évfordulója alkalmából – Budapesten, a Nehru-parkban kívánjuk kialakítani – mondta Horváth Aladár, hozzátéve, az emlékhely létrehozásának igénye tíz évvel ezelőtt fogalmazódott meg.
Daróczi Ágnes, a Romaversitas Alapítvány igazgatója elmondta: a IX. kerületben felállítandó kő vagy bronz szobor összköltsége – a Budapest Galéria kalkulációja szerint – 21 millió forintot tesz ki. Schiffer János, Budapest főpolgármester-helyettese közölte: az emlékmű felállítására a fővárosi önkormányzat hétmillió forintot különített el tavalyi költségvetésében. Daróczi Ágnes elmondta, a kulturális tárcától hasonló arányú hozzájárulását kérnek, a fennmaradó hétmilliót társadalmi adakozásból próbálják előteremteni.
Daróczi Ágnes szólt arról, hogy a Budapest Galéria támogatásával meghívásos pályázatot írnak ki “köztéri szobor alkotásában nagy gyakorlattal és elismertséggel rendelkező képzőművészeknek.” Azt szeretnék, ha az ünnepélyes alapkőletétel augusztus 2-án, a holokauszt roma áldozatainak gyásznapján megtörténne – fűzte hozzá.
Augusztus 2-a a nemzetközi roma közéletben 1972 óta a holokauszt roma áldozatainak gyásznapja. “1944. augusztus 2-án a birkenaui cigánylágert egy éjszaka fölszámolták, közel háromezer cigányembert égettek el; nőket, gyereket sem kímélve, azért, mert kellett a hely az utolsó zsidó transzportnak” – mondta Horváth Aladár.
A Nehru-park – mint mondta – alkalmas helyszín arra, hogy “ennek a történelmi mementónak is adózzunk”. 1944. november első napjaiban érkeztek a roma szállítmányok Soroksárról, Csepelről, Pesterzsébetről a Nehru-parkba, ahonnan a cigányokat Óbudára hajtották – mondta, hozzátéve, az első vonatok 1944. november 7-én indultak Budapestről a koncentrációs táborok felé.
Nincs pontos adat arról, “hány embert öltek meg, hányat lőttek a Dunába, hány embert vittek el; ötezertől ötvenezerig terjednek a becslések” – jegyezte meg. Hozzátette: azért nincsenek pontos adatok, mert a romák egy jelentős részét a falujukban, az ottani nyilasok, csendőrök gyilkolták le.
Több mint száz székesfehérvári oláh cigány holtteste fekszik tömegsírban Várpalota mellett egy tó közelében – említett példát Horváth Aladár. A Roma Holokauszt Emlékmű előkészítő bizottság – amelyben a három roma civil szervezet mellett képviselteti magát a fővárosi és a IX. kerületi önkormányzat, valamint a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztérium és a Budapest Galéria – 2003. szeptember 25-én alakult meg.
Daróczi Ágnes, a Romaversitas Alapítvány igazgatója elmondta: a gyűjtés érdekében az OTP Bank Rt.-nél 11708001-20545462 számon nyitottak számlát, amelyet az általa vezetett szervezet kezel.