A hónap végére elkészül a Jaross-listákról szóló jelentés

Hiller István e hónap végén, március elején kapja meg a II. világháború idején haláltáborokba hurcolt áldozatok névsorai, az úgynevezett Jaross-listákkal kapcsolatos jelentést. A kulturális miniszter ezt az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának keddi kihelyezett ülésén, a Budapesti Holokauszt Múzeum és Dokumentációs Központban közölte.
Hiller István, aki Ács Tamás helyettes államtitkár és Harsányi László miniszteri biztos társaságában kalauzolta végig a képviselőket az április 15-én megnyíló létesítményben, elmondta: háromtagú bizottságot kért fel arra, hogy készítsen beszámolót a Jaross-listák ügyében, amelyeket feltételezések szerint a zsidók deportálásakor használtak. Közlése szerint a bizottság elnöke, Gecsényi Lajos, a Magyar Országos Levéltár főigazgatója és az általa vezetett testület felhatalmazást kapott arra, hogy minden magyarországi közlevéltárban kutathassa a témát.
A bizottság fideszes alelnöke, Halász János kérdésére válaszolva Hiller István kijelentette: a központ április 15-i megnyitó ünnepségére, amelyen a tervek szerint jelen lesz Izrael Állam elnöke is, meghívja a volt kormány vezetőit és a jelenlegi parlament minden frakcióját. 2000-ben, még az előző kormány idején döntöttek a központ kialakításáról, a helyszín kiválasztása és a megvalósítás pedig a jelenlegi kormány idején történt.
Műholdas kapcsolat Jeruzsálemmel és Auschwitz-cal
A miniszter az intézmény funkciói közül az oktatást nevezte a leglényegesebbnek, nem elhanyagolva a történelmi feldolgozás és a kutatás jelentőségét. Kitért arra is, hogy a beruházás összértéke elérte az 1 milliárd 750 millió forintot.
A kulturális miniszter elmondta, hogy április 15-én műholdas kapcsolattal kötik össze a megemlékezés helyszíneit: a budapesti központot, Jeruzsálemet, Washingtont, valamint Auschwitzot, ahol ugyanaznap megnyílik az új magyar állandó kiállítás.
Utalt mindamellett arra, hogy a budapesti holokauszt központtal kapcsolatban korábban voltak viták. Közlése szerint többnyire azt kifogásolták, hogy nem a Rumbach Sebestyén, hanem a IX. kerületi Páva utcában valósult meg a beruházás, e felvetést azonban idejétmúltnak és megkésettnek nevezte.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a magyarországi holokausztot nem kizárólag a zsidók holokausztjának fogják fel. Ennek kapcsán utalt arra, hogy a holokauszt emlékbizottság tagjának kérte fel a cigányság képviseletében Hollai Kálmán színészt, rendezőt.
A Jaross-listák
A kulturális miniszter tavaly hozott létre ideiglenes bizottságot a Jaross-listák felkutatására. A holokauszt 60. évfordulója kapcsán felállított testület feladata az 1944-ben összeállított névsorok sorsának minél pontosabb feltárása, keletkezésüktől fogva. A háromtagú bizottság december 12-ével állt fel, tagjainak megbízatása február 28-ig szól. A testület munkájában az elnökön kívül Varga László és Soós László történész vesz részt.
A testület elnöke korábban az MTI-nek elmondta, szeretnék a kezdetektől, 1944 tavaszától tisztázni a listák ügyét. Jaross Andor belügyminiszter akkor rendelte el, hogy a gettókba kényszerítendő zsidóságról személyenkénti listát kell összeállítani. Jaross Andor a Sztójay-kormány belügyminisztere volt 1944 márciusa és augusztusa között. Szerepe volt a zsidó gettók létrehozásában, a magyarországi zsidóság deportálásában. A II. világháború után a népbíróság halálra ítélte, és 1946. április 11-én kivégezték.