A Nobel-békedíjas az iráni választások bojkottálására szólított fel

Élesen bírálta Mohammed Hatami iráni elnök politikáját egy német lapban a Nobel-békedíjas Sirin Ebadi.
Az iráni ügyvédnő a Handelsblatt pénteki számában megjelenő nyilatkozatában – egy nappal a sok vitát kiváltó iráni parlamenti választások előtt – azt vetette Hatami szemére, hogy hivatali ideje alatt alig volt képes javítani az országában uralkodó emberjogi helyzeten. Megítélése szerint az egyéni és társadalmi szabadság terén is csak kevés haladás történt.
Ebadi a német pénzügyi és üzleti körök lapjának kifejtve véleményét síkra szállt amellett, hogy tartós reformfolyamat menjen végbe Iránban, függetlenül az olyan személyektől, mint Hatami. “Az egyes politikusoktól való függésnek nincs semmi értelme” – mondta az interjú csütörtökön ismertté vált tartalma szerint.
Ebadi szerdán a választások bojkottálására szólított fel amiatt, hogy a konzervatív iráni Őrök Tanácsa kirekesztett a választásokból több mint 2000 – főleg liberális és reform-beállítottságú – jelöltet.
A választások legfőbb számadatai
Iránban pénteken tartják a parlamenti választások első fordulóját. A választásokkal kapcsolatos főbb számadatok: A jelöltek 289 képviselői helyért versengenek. Az iráni parlament 290 fős, de Bámban a december 26-i földrengés miatt nem voksolnak.
A leköszönő parlamentben mintegy 210 reformpárti és 70 konzervatív képviselő van, a többiek függetlenek. A parlamenti képviselőket négy évre választják.
Az országban 207 választókerület működik, ebből 30 a fővárosban. A választásra jogosultak száma a belügyminisztérium adatai szerint 46 351 032.
A jelöltek száma 4737. A konzervatív muzulmán papokból és jogtudósokból álló Őrök Tanácsa a 8144 indulni kívánó közül 5625-nek a jelölését hagyta jóvá, 888 jelölt visszalépett.
A 2000. évi parlamenti választásokon 67, 35, a 2003. évi önkormányzati választásokon 49, 17 százalékos volt a részvétel. A választók 39 885 szavazóhelyiségben adhatják le voksukat. A részvételre és az első eredményekre vonatkozó adatokat a tervek szerint szombat este kezdik közölni. A végleges eredményre két-három napot kell várni.
A sajtót felügyelő kulturális minisztérium tájékoztatása szerint 30 ország 320 újságírója tudósít a választásról, közülük 95 Iránban dolgozik, a többiek kiküldött tudósítók. A legtöbb újságíró Franciaországból, Azerbajdzsánból, az Egyesült Államokból, Olaszországból, Japánból és Nagy-Britanniából érkezett.