Több száz éves leegyszerűsített kínai írásjeleket találtak

A kínai írás leegyszerűsített jeleit tartalmazó kőhengert találtak a távol-keleti ország Sanhszi (Shaanxi) tartományában. A tudósok szerint a karakterek ősibbek, mint az eddig hitték, vagyis az egyszerű kínai írás régebbi múltra tekint vissza az eddig feltételezettnél.
A Kína közepén található tartományban most felbukkant hatalmas kőhenger meglepő írásjeleket tartalmazott. Az egyik karakter ugyanis a „tízezer”, vagyis a 10.000 szám (wan) jelét szimbolizálta, méghozzá pontosan ugyanabban a formában, ahogyan azt ma is írják a kínaiak.
A kőhenger méretei igen tekintélyesek: 2, 1 méter átmérőjű és 48 centiméter vastag. A hatalmas kőtömböt Csinghua (Qinghua) faluban, egy helybeli földműves udvarán találták érintetlenül. A hivatalos régészeti hatóság figyelmét csak nemrégiben keltette fel a tárgy, amely feliratai szerint Wan Li császár idejében (1573-1620) készült – az angol nyelvű internetes kiadás, a peopledaily.com.cn szerint. (Wan Li a Ming dinasztia uralkodója volt. A Mingek 1368 és 1644 között álltak Kína élén.)
Leegyszerűsített írásjelek – hivatalosan csak 1949 óta
A „wan” írásjel természetesen a császár nevében fordult elő, ám olyan leegyszerűsített formában, amelyet csak 1949, a népi (kommunista) Kína születése után vezettek be hivatalosan. A „wan”-on kívül a többi írásjel úgynevezett komplex, vagyis bonyolult formában bukkant fel a kőtömbön, ezek a jelek a kőtömb készítéséhez adott adományok gazdáit, „donorjait” tüntetik fel.
Érdekes, hogy a környéken korábban már kiástak egy hasonló kőtömböt, hengert, amely viszont a „wan” karakter hagyományos írásmódjával készült. Ez a komplex változat ugyanarra a történelmi periódusra datálható, mint a Csinghuában talált kőhenger. A kínai kutatók szerint ez azt bizonyítja, hogy kétféle verzió is használatban volt ezidőtájt Kínában, már ami az írást illeti. Mindez írástörténeti szempontból és néphagyományok tekintetében is újdonságot jelent.
A Mei Jing és a Ming-dinasztia is próbált egyszerűsíteni
A kutatók egyébként arról is beszámoltak, hogy Mei Jing, a Ming-dinasztia idején tevékenykedő tudós már több száz évvel ezelőtt összeállított egy szószedetet, amelyben a leegyszerűsített kínai írásjelek használatáról írt. 1938-ban, a kommunista hatalomátvétel előtti időben, amikor a Kuonmintang kormányzott Kínában, már megpróbálták a leegyszerűsített írásjelek használatát támogatni, de ez akkoriban még nem volt túlzottan eredményes próbálkozás.
A népi Kína idején a kormányzat 1952-ben kezdte sztenderdizálni, egységesíteni a kínai írásjeleket, miközben a komplex karaktereket még ma is használják Hongkongban, Makaón és Tajvanon.