Francia népszaporulat: uniós csúcsteljesítmény

Szöges ellentétben az Európai Unió tagállamainak népességnövekedésében 3/4 részt képviselő bevándorlási többlettel, Franciaországban továbbra is a hazai népesség stabilan magas születési aránya eredményezi a lakosságszaporulat 75 százalékát.
A francia statisztikai hivatal (INSEE) legújabb kimutatása szerint 2004. január 1-jén Franciaországnak 61, 7 millió állampolgára volt, 300 ezerrel több, mint egy évvel ezelőtt. A különbség az előző évben regisztrált 792.600 születés, a tavalyi kánikula okozta kivételesen magas halálozási arány (560.300 elhunyt) és a 2002-es évhez mérten 10 ezer fővel kevesebb, közel 60 ezer bevándorló összlétszámából adódik. A belügyminisztérium becslése szerint ehhez 30 ezer illegális bevándorló is hozzáadódik.
Bárhonnan megközelítve, a francia népszaporulat mindenekelőtt a szülőkorú népesség uniós csúcsteljesítményének következménye. A 20-40 év körüli francia nők átlagosan 1, 9 gyermeket hoznak a világra, a termékenység a legmagasabb a 30-34 éves korosztályban, az átlagos gyermekszám 2, 12 fő.
Európa második legnagyobb népességű országa, mely szívesen hivatkozik a “francia kivételre” valóban szembe megy a kontinensen érvényesülő általános tendenciával. Az európai lakosság folyamatos elöregedése azonban a “Hatszöget” (Franciaország formája és beceneve) sem kíméli, sőt: Franciaország az első helyet foglalja el az időskorú népesség számaránya tekintetében az uniós államok között. Itt a legmagasabb a várható élettartam.
Egy francia nő idei becslés szerint 82, 9 évre számíthat, a férfiak 75, 8 életévre kalkulálhatnak. A francia társadalom elöregedését a magas születésszám sem tudja ellensúlyozni: az INSEE-jelentés szerint ma a lakosság 16, 2 százaléka idősebb 65 évesnél, egy évtizeddel ezelőtt 14, 6 százalékos volt ez a mutató.
A 20 éven aluliak aránya a magas gyermeklétszám dacára- a baby-boom nemzedék nyugdíjkorhoz közeledésével arányban lassan, de mérhetően csökken. Átalakulóban van a családszerkezet is. A 2000-ben bevezetet PACS-formula (a házasságon kívüli párkapcsolatok szerződéses, államilag szentesített, szociális juttatásokat is biztosító rendszere) általánosan elfogadottá vált.
Az eleinte főként egynemű párok együttélésének társadalmi tudomásul vételét elősegítő keretet az utóbbi három évben a házasságkötéstől ódzkodó, de egymással szoros élettársai kapcsolatot választó kétnemű párok töltik ki túlnyomórészt. Tavaly decemberig 100 ezer ilyen szerződés jött létre. A PACS logikájából adódóan ugrásszerűen nőtt a házasságon kívüli születések száma. Franciaországban ma a gyerekek 45, 2 százaléka házasságon kívül születik.