Akcióterv az AIDS európai terjedésének megakadályozására

Európa és Közép-Ázsia vezetőinek lépniük kell lakosságuknak az AIDS-től való védelme érdekében, mert a járvány példátlan módon terjed a Föld e térségében - hangsúlyozza annak a nemzetközi konferenciának keddi nyilatkozata, amelyet Dublinban tartottak 55 ország képviselői.
Írország január 1-től tölti be az Európai Unió soros elnökségének tisztét. A nyilatkozat mindenekelőtt arra szólítja fel a térség vezetőit, hogy felelősségük tudatában segítsék elő többek között az oktatást és a nevelést, valamint a szerzett immunhiányos szindróma vírusával fertőzöttek kezelését. Több hozzászóló hangsúlyozta a politikai mozgósítás fontosságát annak a járványnak megfékezésére, amely az elmúlt tíz évben a világon a leggyorsabban terjedt.
1998-ban még csak 30 ezer HIV-pozitív volt Európában, jelenleg pedig már másfélmillió – közölte Peter Piot, az ENSZ AIDS-elleni szervezete, az ONUSIDA igazgatója. A határozott fellépés kérdését hangsúlyozta Carol Bellamy, az ENSZ gyermekalapja, az UNICEF főigazgatója. Brian Cowen ír külügyminiszter ígéretet tett arra, hogy az AIDS elleni küzdelmet az EU és az Egyesült Államok közötti párbeszéd egyik fő témájává teszi.
A konferencia ugyancsak felszólított a szenvedélybetegeknek szánt programok fejlesztésére is. Ebben a programban szó van tiszta fecskendők biztosításáról, droghelyettesítő szerekről, valamint a drogfüggők kezelése lehetőségeinek tágításáról.
Mizsei Kálmán, az ENSZ fejlesztési programjának regionális igazgatója szerint az intravénás kábítószerélvezet az oka a szerzett immunhiányos szindróma nagyarányú kelet-európai terjedésének. A tanácskozás külön hangsúlyozta, hogy mennyire fontos a fiatalok védekezése a fertőzés ellen, miután a megbetegedések 80 százaléka a 30 év alattiakat sújtja.
A konferencián résztvevő országok elkötelezték magukat arra, hogy 2010-ig felszámolják az AIDS anyától gyermekre való terjedését. Ezt a célt Nyugat-Európában már csaknem teljesen elérték, most Kelet-Európán a sor – hangsúlyozta Gujon Magnusson, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) illetékese.