Alberto Giacometti kiállítás – Budapesten először

Első alkalommal nyílik kiállítás a svájci születésű Alberto Giacometti szobrász- és festőművész munkáiból Budapesten.
A Szépművészeti Múzeumban március 23-tól látható tárlaton összes alkotói korszakából főműveket is megtekinthetnek az érdeklődők – közölte a bemutató magyar kurátora csütörtökön az MTI érdeklődésére.
Az 1966-ban elhunyt művész életmű-kiállításán nyolcvannégy művet, szobrokat, festményeket és grafikákat mutatnak be. A Budapestre érkező kollekcióban a szobrászati munkák száma meghaladja a félszázat – mondta Bálványos Anna.
A tárlat anyaga a zürichi Alberto Giacometti Alapítvány gyűjteményén alapszik. Érkeznek művek más svájci intézményekből, a bázeli és a churi múzeumból, továbbá svájci magángyűjteményekből. Az alapítvány 1964-ben, még a művész életében jött létre. Akkor Hans Grether és a bázeli galériás, Hans Beyeler segítségének köszönhetően az alapítvány hozzájutott egy amerikai iparmágnás átfogó Giacometti-gyűjteményéhez. Maga a művész is ajándékozott műveket az alapítványnak – fűzte hozzá.
A szobrászati kollekcióban a kisplasztikától a nagy méretű alkotásig egyaránt szerepelnek majd művek. Kiállítják például a Néző fej című, 1929-ben készült szobrát, amellyel Giacometti a párizsi avantgárd ünnepelt művésze lett.
Az 1901-ben született Giacometti 1940 körül jutott el a gyufaszál-szerű, elvékonyított, magasba nyúló szobrokhoz. Ezt illusztrálandó a főművek sorában látható majd többek között A kocsi című alkotása is.
A művész festészetének középpontjában a portré állt. Szerepelnek a tárlaton a híres Janaihara-sorozat darabjai, amelyeket Iszaku Janaihara japán filozófia-professzorról készített.
A kormány szerdai döntése szerint állami kezességvállalással valósul meg a Budapesti Tavaszi Fesztivál egyik legnagyobb attrakciójának ígérkező kiállítás. A június 15-ig látható tárlat biztosítási összértéke 21 milliárd forint.