A jiddis kultúra hete Budapesten
A jiddis kultúra hetét rendezik meg február 28. és március 3. között Budapesten, a Francia Intézet és a Bálint Zsidó Közösségi Ház együttműködésében.
A magyarországi érdeklődők olyan produkciókat – koncerteket, színházi előadásokat, tárlatokat – láthatnak, amelyeket a romániai Iasi városban működő Francia Intézet mutatott be a Jiddis Kulturális Fesztivál keretében tavaly novemberben az Európa 2000 program támogatásával.
A nyitó napon Talila és Ben Zimet koncertjének a Bálint Zsidó Közösségi Ház volt a helyszíne. A dalok és a történetek a jiddis kultúra hangulatába kalauzolja el a közönséget.
Vasárnap ugyancsak a Bálint Házban tekinthetők meg a Perpetuum mobile című zenés bábelelőadások. A produkció a romániai Iasiból érkezett.
A lengyelországi sopoti Műhelyszínház My Blue című produkciója hétfőn kerül színre a VI. kerületi Bálint Házban. Az előadás Itzik Manger, a XX. század egyik legnagyobb jiddis költőjeként számon tartott alkotó szövegeiből született.
A moldáviai Teatrul Cintecului Evreiesc kedden a Bálint Házban, másnap a Francia Intézetben lép fel. A hangszeres és énekes produkciót anekdoták szakítják meg, amelyek a jiddis nyelv világába kalauzolják el a hallgatóságot.
A méhecskék szerelme című párizsi bábszínházi előadásnak az I. kerületi Fő utcai Francia Intézet lesz a helyszíne szerdán. A történet az állatok világában játszódik ugyan, de az emberi létezésről és a szeretetről is szól.
Klezmerzenészek – Tegnap és ma a címe, a Jale Strom fotóiból rendezett kiállításnak, a másik tárlaton pedig a párizsi Bruno Cogez felvételeit – amelynek témája az emlékezet – tárják a közönség elé a Bálint Házban.
A jiddis nyelvet sokáig a kelet-európai zsidó népesség nyelvének, a német egyik dialektusának tekintették, s csupán a XIX. században vált független kultúrahordozóvá. Az egységes jiddis sajtó kialakulása előtt, a vándorszínészek által egész Európában előadott jiddis nyelvű színdarabok jelentették a zsidók számára legitimitásuk igazolását és biztosítékát. 1876-ban Iasiban nyílt meg az első jiddis színház.