A kínaiak szabadon engedték az utolsó tibeti éneklő szerzetesnőt

A kínai hatóságok szabadon engedték az utolsóként fogva tartott tibeti "éneklő szerzetesnőt", aki mint női politikai fogoly valószínűleg a leghosszabb ideig, 15 évig volt bebörtönözve.
A 37 éves Phuntsog Nyidron szabadon bocsátásáról John Kamm, a San Franciscó-i központú Duihua Alapítvány jogvédő szervezet elnöke számolt be csütörtökön Hongkongból, a pekingi külügyminisztérium tisztségviselőinek közlésére hivatkozva.
“Elképzelhető, hogy szabadlábra helyezése a kínai kormány annak ösztönzésére szolgáló gesztusa, hogy ismét találkozzanak a kormány és a dalai lámának, Tibet vallási vezetőjének képviselői” – tette hozzá Kamm, akinek alapítványa rendszeresen tanulmányozza a kínai börtönállapotokat, és ő maga a múlt héten járt Pekingben.
Mindazonáltal szerinte biztosan van más oka is az intézkedésnek, hiszen a kínai-amerikai viszony az egyik legfontosabb kérdés, és amerikai tisztségviselők az utóbbi időben sokat lobbiztak Phuntsog szabadon engedéséért.
Phuntsogot éppen egy nappal azután engedték ki, hogy az amerikai külügyminisztérium kiadta ez évi emberi jogi jelentését, és ebben megállapította: Kína visszafejlődött.
A szerzetesnő börtönbüntetését 2001 májusában egy évvel csökkentették, ami alapján 2005 márciusában kellett volna szabadulnia, majd ismét csökkentették 13 hónappal, ezért szabadult most Lhásza, a tibeti főváros Drapchi nevű börtönéből.
Phuntsogot 1989-be ítélték 9 évi börtönbüntetésre ellenforradalmi propaganda és államellenes izgatás vádjával. Büntetését 1993-ban 8 évvel meghosszabbították, mert szerzetestársaival együtt titokban magnószalagra énekelt vallási énekeket, és a felvételt kicsempészték a börtönből. Szerzetestársai mind korábban szabadultak, és közülük azóta sokan külföldre mentek.
Jogvédők azt állítják, hogy Phuntsogot a börtönben megkínozták, és meggyőződésük, hogy a kínai hatóságok rendőrségi felügyelet alá fogják helyezni. A szerzetesnő rajta volt azon a héttagú listán, amelyet Clark Randt pekingi amerikai nagykövet vezetett a legjelentősebb kínai politikai foglyokról.