Ausztrália: náci módszerekkel jártak el az őslakosság ellen?

A náci módszerekhez hasonlítja egy titkos ausztrál kormányzati jelentés az őslakosok ezreivel szemben a múlt században követett eljárást, akiknek fizetését annak idején elkobozták, és mindmáig nem kapták meg járandóságukat - írta egy ausztrál napilap hétfőn.
A Sydney Morning Herald cikke szerint a 430 ezer ausztrál őslakos legjelentősebb szervezetének kérésére indított vizsgálat megerősítette, hogy 1900 és 1969 között Új-Dél-Wales szövetségi állam illetékes hatóságai mintegy 11 500 őslakos állampolgártól vették el fizetésüket vagy egyéb járandóságukat, a károsultak pedig a mai napig sem kaptak kártérítést.
A jelentés szerint a ma 70 millió ausztrál dollárra becsült összeget egy, hivatalosan az őslakos népesség támogatását célzó állami alapba helyezték, de máig sem szolgáltatták vissza. A lap részleteket közöl egy titkos politikai dokumentumból, amelyet az új-dél-walesi közhasznú munkák tanácsának vezetője készített 1999 vége, 2000 eleje körül.
Beszámolójában Carmel Niland a történteket azokhoz a programokhoz hasonlítja, amelynek eredményeként a német Harmadik Birodalomban több magánvállalat – köztük a BMW, a Volkswagen és a Daimler-Benz – húzott hasznot rabszolgasorba kényszerített munkaerő alkalmazásából.
” Meggyőződésem, hogy igazságot kell szolgáltatnunk végre az egykori jogosultaknak, illetve örököseiknek, ha megkésve is” – írja Carmel Niland. Új-Dél-Wales szövetségi állam illetékesei elismerték, hogy a jelentés nekik szól, ugyanakkor kiemelték, hogy várhatóan a következő hónapokban közzéteszik egy újabb változatát.
Az “ellopott fizetések” ügye az “ellopott nemzedék” ügyét, az erőszakos asszimiliációs politikát illető vádakat idézi fel az ausztrál politikai életben, miszerint 1910 és 1970 között összesen mintegy 100 ezer őslakos fiatalkorút szakítottak el családjuktól: egy részüket 18 éves korukig a mezőgazdaságban vagy háztartásokban dolgoztatták, mások európai nevelőszülőkhöz kerültek.