Vége az angol nyelv uralmának – Tanuljon mandarinul!

Vége az angolszász dominanciának, pontosabban az angol nyelv globális vezető szerepének: 2050-re a kínai, a hindi/urdu és az arab anyanyelvűek is többen lesznek, mint az angolok.
Véget lehet vetni azoknak a törekvéseknek, amelyek az angolt, mint első számú világnyelvet igyekeznek beállítani, a világ lakosságának ugyanis egyre csökkenő hányada angol anyanyelvű. Érdemes viszont a kínai mandarin nyelvet tanulmányozni – állítja David Graddol brit nyelvész a Science tudományos folyóirat legfrissebb számában.
Mi lesz az üzleti világ új nyelve?
Jelenleg az angol az üzlet világnyelve, az ázsiai és indiai lakosság gyors ütemű növekedése következtében azonban elképzelhető, hogy ötven év múlva az angoltudás helyett hasznosabb lehet a kínai vagy a hindi nyelvismeret.
Míg valaha az angol anyanyelvűek száma messze felülmúlta a világ más nyelveit beszélők számát, 1995-ben az angol már csak második volt a kínai után: 372 millióan beszélték anyanyelvként, szemben a kínaival, amit háromszor többen, 1, 1 milliárdan.
2050-re a kínai mellett a hindi/urdu és az arab is beelőzi az angolt – állítja a brit nyelvész. Graddol azt vizsgálta, hogy a jelenlegi 15-24 éves generációban hányan beszélik anyanyelvként az adott nyelvet. A statisztikák szerint a kínait 166 millió, a hindit/urdut 73, 7 millió, az arabot 72, 2 millió, az angolt pedig 65 millió 15-24 év közötti fiatal beszéli.
Kínaiul
Csökken a német, nő a spanyol nyelv jelentősége
Ötven év múlva a világ lakosságának csak 5 százaléka beszél majd angolul, kilenc évvel ezelőtt ez az arány még 9 százalék volt. A kutatás szerint az elkövetkező ötven évben számottevően növekedhet a spanyolul, bengáliul, malájul és tamilul beszélők aránya. Egy másik európai nyelv, a jelenleg 102 millió ember által anyanyelviként beszélt német, amely jelenleg a tizedik a listán, az elkövetkező években várhatóan kiesik az első tízből.
A brit kutató az angolszászokat azzal vigasztalja, hogy az angol második nyelvként továbbra is a leggyakrabban választott nyelv, és e téren a jelentősége várhatóan tovább erősödik.