Vizi E. Szilveszter az általa felfedezett agymodellről tart előadást

Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az általa korábban felfedezett agymodellről tart előadást a németországi Heidelbergben március 4-én kezdődő nemzetközi agykutatási tanácskozáson - erről a Magyar Tudományos Akadémia sajtótitkársága hétfőn tájékoztatta az MTI-t.
A háromnapos szimpózium abban a vonatkozásban vizsgálja az agy mûködését, miként lehet majd gyógyítani a különböző ideg- és elmebetegségeket – ismertette az MTI érdeklődésére Vizi E. Szilveszter. Az agymodell – amelynek alapján nagyon sok elmebetegségre adható ma már magyarázat – bemutatására Bert Sakmann orvostudományi Nobel-díjas professzortól kapott felkérést.
Az ideghálózatok és az agyban lévő idegsejtek közötti kapcsolattartást eddig úgy magyarázták, hogy egész szorosan egymásban végződnek az idegsejtek – ismertette az agykutató. Saját modelljét dióhéjban összefoglalva azt mondta: “én azt fedeztem fel, hogy van távolhatás is, tehát kémiai anyagok segítségével nagyon messze elhelyezkedő idegsejteket, illetőleg ideghálózatokat is el tudnak érni ezek az üzenetközvetítők.”
Ezek a kémiai anyagok viszik az üzenetet az egyik ideghálózatról a másikra, tehát nemcsak szoros kapcsolat van, hanem távolhatás is. Ez a távolhatás azt jelenti, hogy az egyik idegpálya egy másik idegpályát tartósan tud befolyásolni. Ennek alapján lehetne magyarázni például a depressziót vagy a skizofréniát. Megjegyezte: az általa két évtizede tett felfedezést hosszú ideig nem fogadták el, most viszont már igen, mi több “már mindenki vallja, hogy ez így igaz”.