Bio- és napenergiát kombináló távfűtőművek kisközségeknek

A favagyonnal, fahulladékkal rendelkező és gázvezetékhez nem jutó kistérségek, települések, városrészek számára a megújuló energiaforrások alkalmazása jelentheti a jövőt - hangzott el Zala megye ökológiai tájközpontjában Dötkön egy szakmai fórumon szerdán.
Kocsis Anikó az Ökorégió Alapítvány ügyvezető igazgatója kiemelte: a nagy favagyonnal, fafeldolgozási és erdei hulladéktömeggel rendelkező megyékben – így Zalában is – időszerű megalapozni a pénz- és környezetkímélő természetes energiaforrások elterjesztését; különösen a magas kivitelezési költségek miatt gázhálózathoz nem jutó kistérségekben.
Ennek érdekében az egyik út a bio- és a napenergiát kombináló kisközségi távfűtőművek létrehozása, amiről Sudár Enikő, a Zöldnap Szövetkezet ügyvezetője referált. Az energetikai szakember elmondta: helyben, vagy kis távolságból kinyerhető fa-, cserje- és ághulladék-aprítékkal fűtött, fagázosítóval és filterrel ellátott községi kazán-központokból igény szerint biztosítható a fűtés és melegvíz szolgáltatás. Egy-egy kis falu melegvíz ellátása a faapríték tároló csarnokok tetejére épített napkollektorokkal oldható meg.
A földgáz alkalmazásnál jóval olcsóbb rendszer a családok, helyi vállalkozók és az önkormányzat alkotta szövetkezeti formában működtethető a legkisebb költséggel és legnagyobb hatékonysággal. A szakember közlése szerint a szomszédos osztrák területeken már közel 400 helyen működik és egyre bővül a szövetkezeti tulajdonú távfűtőhálózat. Zalában egy, csak üzemi célú bio-fűtőmű létezik Karmacson, ahol 3 ezer négyzetméter terület fűtése és a melegvízellátás évi 480-500 ezer forintba kerül.
A fórumon elhangzott: a megújuló energiaforrások alkalmazásához már több forrásból nyerhető 45-55 százalékos támogatás, így a nemzeti energetikai program, az agrár környezetvédelem, valamint az agrár- és vidékfejlesztési program uniós pénzeszközöket is biztosító pályázatai útján.
A dötki tanácskozáson bemutattak egy működő hőszivattyút is, amely 13 celsius fokos csapi vizet 30 fokossá alakít át. A hőszivattyú elektromos pumpája által fogyasztott minden egy kilowatt áram segítségével 3 kilowatt hőenergiát termel. Egy működő megújuló energia projekt maga a fórum helyszíne is: fűtését, melegvíz ellátását egy fagázosítóval ellátott kazán és 34 négyzetméteres napkollektor biztosítja. Mosogatáshoz, zuhanyozáshoz tisztított esővizet használnak. Az ökológiai központ áramellátását jövőre fél generátorral oldják meg.