A családon belüli erőszak néma tanúi

Néma tanúk címmel, a családon belüli erőszak során megölt nőknek állít emléket a Nemzetközi Nőnapon, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen (NANE) Egyesület, a budapesti Blaha Lujza téren.
“A néma tanúk szobrai a családon belüli erőszak során megölt nőknek állítanak emléket. Ezek az asszonyok ma is élhetnének, ha meggyilkolásuk idején már rendelkezésre álltak volna a hatékony jogszabályok”, és ha a nők elleni erőszakot emberi jogi visszaélésként kezelnék a jogalkalmazók – áll a tíz éves NANE egyesület közleményében.
A Nemzetközi Nőnap a nők emberi jogainak, társadalmi egyenlőségének kifejezője, ugyanakkor Magyarországon, 15 évvel a rendszerváltás után ezeket az eszméket még mindig nem sikerült a gyakorlatba átültetni, így az egyesület rendezvénye erre a hiányosságra akarja felhívni a figyelmet. A közlemény szerint a nőnapnak, a nők jogairól és esélyegyenlőségéről kell szólnia, s ezért nem szabad “udvariaskodó virágadományozássá szelídíteni”. Az rendezvényhez idén először az Amnesty International jogvédő szervezet magyarországi szervezete is csatlakozik.
Magyarországon 1998-ban végezték az első nagyszabású felmérést a nők elleni erőszakról. Az adatok – Magyarországon éppúgy, mint sok más országban – azt mutatják, a nők mintegy egynegyedét éri párkapcsolatában valamikor erőszak. Európában a legfrissebb adatok szerint minden ötödik-tizedik nő szenved el bántalmazást partnerétől.
Az 1996-ban Nagy Britanniában elvégzett British Crime Survey (Brit Bűnügyi Felmérés) kimutatta, hogy míg a nők által bejelentett erőszakos cselekményeknek 44 százaléka játszódott le otthonukban, addig a férfiaknak mindössze 12 százaléka szenvedett otthon bántalmazást. A nők ellen otthonukban elkövetett erőszakos cselekmények 90 százalékát férfiak követték el.
Ez az arány a gyilkosságoknál is hasonló: 1996-ban Anglia és Wales területén meggyilkolt nők 44 százalékát férje vagy volt férje illetve élettársa ölte meg. Ezzel szemben a férfi áldozatoknak csupán hat százalékát ölte meg volt, vagy akkori felesége illetve élettársa.
Minden vizsgálat arra utal, hogy az erőszak tanult viselkedés, és jelentős szerepet játszik benne a természetesnek tartott társadalmi alá-fölérendeltségre és a hagyományos nemi szerepekre való szocializáció.