125 éve öntötte el a Tisza Szegedet
A nagy szegedi árvíz, vagy másként szólva, a tiszai nagyárvíz 125 évvel ezelőtt pusztította el az alföldi települést, amely akkoriban a második legnépesebb magyar város volt. Az időközben megyeszékhellyé is avanzsált Szeged mai képe jelentős részben az újjáépítés nyomán alakult ki.
A tiszai árvíz 125 évvel ezelőtt Magyarország második legnagyobb, legnépesebb városát öntötte el, s egyes becslések szerint 70 ezer, mások szerint százezer lakost kellett kitelepíteni. A vízben, a leomló házak alatt, az árvízhez köthető betegségek és sérülések miatt összesen 200 ember vesztette életét, a város mintegy hatezer épületéből mindössze alig 300 maradt lakható. Az okozott anyagi kár 33 millió koronára rúgott.
|
Ferenc József pár nappal később látogatott az árvíztől sújtott városba, Tisza Kálmán miniszterelnökkel együtt. Az uralkodó ekkor tette híres kijelentését: „Szeged szebb lesz, mint valaha”. A császár és király jelenléte, illetve a kormányzati ígéret, továbbá a sajtó kampánya hozzájárult ahhoz, hogy komoly adakozás kezdődjön. Magyarországon és Európában is jelentős összeget gyűjtöttek az újjáépítéshez. Az adakozó európai fővárosok – Bécs, Moszkva, London, Párizs, Berlin, Brüsszel és Róma – nevét máig őrzik a szegedi nagykörút szakaszai.
A miniszterelnök, Tisza Kálmán, szintén cselekedett: megváltoztatta addigi politikáját, és a Tisza-szabályozás egyik nagy hulláma ekkor indult meg. A vízügyi politika átalakult Magyarországon, és nagyobb hangsúlyt kapott az addigi prioritások között.
Az árvíz után a vállalkozók is segítettek. A vasúti és katonai megrendeléseken meggazdagodott Gregersen Gudbrand norvég származású építési vállalkozó – aki a magyar szabadságharcban önkéntesként szolgált, és utásztisztként már akkor is hidat is épített – szerződésben kötelezte magát a katasztrófa után, hogy egy év alatt negyven centivel megemeli a körtöltést Szegeden. A lakóhely nélkül maradt szegedieknek pedig száz fabarakkot épített, s több megrongálódott templom helyreállításában is részt vállalt. Gregersen egyébként ekkor kapott nemesi rangot és a Ferenc József-rendet is elnyerte, jóllehet korábban éppen Ferenc József ellen harcolt a magyar szabadságküzdelmek idején.
A szegedi árvíznek különleges hatása volt még a népművészetre is. A városban igencsak fellendült például a papucskészítés. Miután kikövezték az utakat, a városlakók jelentős része kezdte hordani a kézzel varrott lábbeliket. Volt olyan időszak, amikor 40 papucskészítő mester hímzett, varrt ilyen darabokat, mára azonban kiveszőben van ez a szakma.
Huszonöt évvel ezelőtt, a nagy árvíz centenáriumára szintén készültek Szegeden. 1979. március 11-ére készült el a szegedi partfal rekonstrukciója, s így sikerült a város árvédelmi biztonságát magasabb szintre emelni. A partfalat díszítő árvízi emlékművet, Segesdy György szobrászművész alkotását is akkor avatták fel.