Már Chilében is elválhatnak a házastársak

Kilenc évi heves vita után csütörtökön a chilei parlament elfogadta a válásról szóló törvényt. A dél-amerikai ország volt az utolsó állam a nyugati féltekén, amely nem ismerte el a házasságok felbontásának törvényességét.
Az új jogszabályok értelmében törvényesek az egyházi esküvők, az új házasoknak azonban nyolc napon belül be kell jelenteniük egyházi házasságkötésüket a polgári anyakönyvi hivatalnál.
Ha a házastársak válni akarnak, egy évet kell várniuk, amennyiben közös megegyezéssel akarják felbontani házasságukat; és három évet, ha a válást csak egyik fél kéri.
A házasságok azonnali felbontására akkor kerülhet sor, ha az egyik fél bizonyítani tudja, hogy a másik súlyosan megsérti a házastársi kötelezettségeit: például ha homoszexuális, drogfüggő, prostituált vagy erőszakot alkalmazott a másik ellen.
A törvényt még ratifikálnia kell Ricardo Lagos államfőnek, akinek egyik választási ígérete éppen a törvény keresztülvitele volt. Valószínűleg félév múlva emelkedik jogerőre.
A válás legalizálására Chilében tett korábbi kísérletek elbuktak a nagyhatalmú katolikus egyház és a konzervatív pártok ellenállásán. Chilében a lakosság 87 százaléka vallja magát katolikusnak. A világon már csak maréknyi ország, köztük a Fülöp-szigetek és Málta, tiltja a válást.
Korábban Chilében nem lehetett legálisan elválni. A tönkrement házasságok felbontásának egyetlen módja az érvénytelenítés volt valamiféle jogi ürügyre hivatkozva, például hogy az egyik fél a házasságkötéskor hamis adatokat diktált be. Az érvénytelenítés jogi költsége azonban elrettentően magas volt. Az új családjogi törvény egy 1884-ben alkotott törvény helyébe lép majd.