Elhallgatott holokauszt – kiállítás a Műcsarnokban

Elhallgatott holokauszt címmel korabeli dokumentumokból, képzőművészeti alkotásokból, installációkból nyílt kiállítás csütörtökön, a magyarországi holokauszt 60. évfordulója alkalmából a budapesti Műcsarnokban.
A május 30-ig megtekinthető tárlaton a zsidóság mellett más, egykor szintén megkülönböztetést elszenvedett társadalmi csoportok, így a szinti és roma emberek, a homoszexuálisok, a fogyatékkal élők, a vallási vagy politikai okokból üldözöttek sorsát is felidézik.
A Műcsarnok bejáratánál hegyére állított hatalmas fekete háromszög szimbolizálja a holokauszt időszakát. Az installáción megjelennek azok a jelek, amelyeket egykor viselniük kellett az üldözötteknek: a különböző színű háromszögek és a sárga csillag. A múzeum oszlopain feliratok olvashatók, a háttérben két video-kivetítőn korabeli dokumentumok, így például a nürnbergi perben elhangzott beszédek szövege fut angol és magyar nyelven.
A kiállításon bemutatott tárgyak két “útvonalon” keresztül közelíthetők meg. A látogató dönthet, hogy a “kisebbségi” vagy a “többségi” útvonalon indul el. A két területet fal választja el egymástól, amelyen több átjárót alakítottak ki; ezek egyben a társadalmi megítéltetés, az azonosulás kapui is, melyek felett feliratok jelzik az átlépés tényét és jelentőségét a kisebbségi, illetve a többségi lét között – összegezte a koncepciót a Műcsarnok.
A tárlathoz kapcsolódóan előadásokat, filmvetítéseket és zenei programokat tartanak a helyszínen. A közönség megtekintheti egyebek mellett Balogh Júlia: Magyar Holocaust és Varga Ágota: Porrajmos című dokumentumfilmjét, Fábry Zoltán: Hannibál tanár úr, Francois Truffaut: Jules és Jim című alkotását, valamint az Összeesküvés című brit filmdrámát, amelyet Frank R. Pierson rendezett.
A zenei programok sorában március 27-én tartják Kathy Horváth Lajos hegedűművész, zeneszerző “Cigányok a holokausztban – Láthatatlan tömegsírok” című szimfóniájának bemutatóját a Műcsarnokban.