Pécs az ókeresztény műemlékek látványosabb bemutatására törekszik

Nagyszabású fejlesztéseket tervez a pécsi önkormányzat a világörökséghez tartozó ókeresztény műemlék-együttes turisztikai vonzerejének növelésére.
A város célja, hogy a IV. századi kápolnákat, temetőket, sírkamrákat egységként, a lehető leglátványosabban mutassa be az érdeklődőknek. A város két éven belül látogathatóvá tennék az összes, addig feltárt ókeresztény, továbbá római kori emléket. A könnyebb bemutathatóság és a látvány fokozása érdekében üvegmennyezettel borítanák a hétszög alaprajzú Cella Septichorát, ami mellett felszín alatti, fűszernövényekből kialakított római kertet alakítanának ki.
Az elképzelések között szerepel a helyszínek közötti átjárhatóságot biztosító utak építése, a várfal és a várfalsétány rekonstrukciója, egy szabadtéri színpad létesítése, parkolók építése, továbbá a parkosítás is.
A terveknek – amelyekre a város a közelmúltban 18 millió forint pályázati támogatást kapott – április 20-ig kell elkészülniük. Ez szükséges ahhoz, hogy Pécs jó eséllyel vegyen részt a Miniszterelnöki Hivatal világörökségi helyszínek idegenforgalmi hasznosítását célzó pályázatán.
Pécs négy ével ezelőtt, hatodik magyarországi helyszínként került fel a mintegy 180 értéket jegyző Világörökség listára. Korábban Pannonhalma, a Hortobágy, Hollókő, az Aggteleki-karszt, valamint a Budai vár és a Duna-part kapta meg a nemzetközi rangot, amely számottevően növelte e természeti, kulturális értékek idegenforgalmi vonzerejét.
A Világörökség Bizottság úgy vélte, hogy a IV. századi ókeresztény kápolnák, a temető, annak festett sírkamrái kivételes és egyedülálló bizonyítékai egy különleges történelmi folytonosságnak, amely átfogja és összeköti a Római Birodalom IV. századi hanyatlásától a Frank Birodalom VII. századi hódításáig terjedő időszakot. A IV. századi pécsi temetkezési helyekből jelenleg a mauzóleum, a Péter-Pál, a Korsós, a 3. és a 4. számú sírkamra, továbbá az Apáca utcai késő római sírépítmények látogathatók.