Valódi vagy megjátszott a mosoly?
A BBC honlapján található egy tudományos alapokon nyugvó érdekes játék. Húsz emberről kell megállapítani, hogy mosolyuk, nevetésük valódi-e, vagy megjátszott.
A játék ötlete Paul Ekmantól, a California Egyetem pszichológia professzorától származik. Prof. Ekman eredetileg a non-verbális, azaz nem szavakon alapuló kommunikációt kutatta, majd figyelme az érzelmek kifejezése, és ennek élettani háttere felé fordult.
Ezzel egy időben a csalás, becsapás pszichológiája is foglalkoztatni kezdte. E témakörökben nagyszámú könyv, publikáció és előadás fűződik a nevéhez.
A BBC (angol nyelvű) honlapján található játék során a játékos egymás után húsz rövid videofelvételt lát, melyen különböző emberek elmosolyodnak, illetve elnevetik magukat. Meg kell állapítani, hogy a látott érzelemnyilvánítások valódiak-e vagy hamisak, megjátszottak.
Jótékony önbecsapás
Meglepő módon még a magukat igen jó emberismerőknek tartók is sokat hibáznak a mosoly valódiságának megítélésében.
Ennek lehetséges magyarázata Ekman professzor szerint, hogy az ember számára könnyebb úgy boldogulni az életben, ha nem ismeri fel minden esetben, mit is éreznek mások valójában.
Bár a valódi és a hazug mosolyok nagymértékben hasonlítanak egymáshoz, van néhány apró jel, amellyel elkülöníthetők, hiszen az agy más és más területei által irányított eltérő izmok hozzák létre ezeket.
A hamis mosoly/nevetés az agy tudatos részének parancsára jön létre, és a járomcsontokról eredő musculus zygomaticus játszik főszerepet kialakításában. Ennek összehúzódásakor a szájzug felfelé és oldalra mozdul el.
Valódi mosoly vagy nevetés esetében azonban az érzelmi hatás eredményeképp az agy tudattalan része hozza létre más arcizmok automatikus, tudatosan nem befolyásolható összehúzódását.
Ilyenkor a száj körüli izmok, a szem körül elhelyezkedő musculus orbicularis oculi és a m. zygomaticus pars orbitalisa lép működésbe. A szájszélek felemelkedése és széthúzódása mellett tehát a szemek körül ráncok jelennek meg, a szemöldök külső széle pedig valamelyest lehúzódik.
Intenzív tettetett mosolygásnál megjelenhetnek ugyan rácok a szem körül, a szemöldök szélének lefelé mozdulása azonban nem megjátszható mozdulat.
Mindenkinek figyelmébe ajánlom ezt az érdekes ember- és önismereti játékot, amely körülbelül 10-15 percet vesz igénybe.