Átállás a nyári időszámításra – megterheli szervezetünket

Szombaton éjjel egész Európában megtörtént az óraátállítás, elkezdődött a nyári időszámítás. Az átállás megterheli szervezetünket, a statisztikák szerint az átállást követő hétfő délelőtt rendszerint kiugró számú baleset történik.
Az átállás következtében teljesítményünk és közérzetünk kissé romolhat – belső óránk ugyanis lassabban alkalmazkodik. A statisztikák szerint az átállást követő hétfő délelőtt megugrik a balesetek száma.
Kutatások igazolták, hogy az ember rendelkezik belső időmérővel, és ez a belső óra átlagosan 25 órás napokat érzékel. Alvásszakértők több kísérlet során tapasztalták, hogy napfénytől elzárt, földalatti lakóhelységekben élő emberek, a napszakokra utaló jelek hiányában is teljesen normális ritmus szerint éltek, átlagos napjuk azonban 25 órás volt.
A belső időmérőnk 25 órás napját a napsugárzás-sötétedés váltakozása korrigálja 24 órára. Nem csoda, hogy a téli időszámításra való átállás, – amikor egy nap kivételesen 25 órából áll -, nem terheli meg túlzottan szervezetünket. A nyári időszámításra való átállásnál viszont belső 25 órás napunkat hirtelen két órával csökkentjük, az ehhez való hozzászokás időbe telik.
A szakemberek szerint az átállást nem könnyíti meg, ha a megszokottnál egy órával korábban bújunk ágyba, csak álmatlanul forgolódnánk ágyunkban. Több értelme van, ha néhány napon keresztül 20-30 perccel előbb fekszünk le. Ez természetesen azt is jelenti, hogy a megszokottnál vacsorázzunk kicsit korábban, és keljünk fel idejében.