Verespatakon egymást érik a törvénytelenségek
Leállítatta a verespataki környezetvédelmi hatástanulmány megyei jóváhagyási eljárását a román környezetvédelmi tárca, mert kiderült, hogy a ciántechnológiás technikára épülő aranykitermelésre készülő külföldi cég sorozatos törvénytelenségeket követetett el.
A vonatkozó román törvényes rendelkezések kijátszásával, suttyomban akart környezetvédelmi engedélyt kicsikarni a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) nevű kanadai-román cég az illetékes területi (megyei) szakhatóságtól száztíz bányászati kutatófúrás elvégzéséhez – írta keddi számában a bukaresti Curierul National című napilap.
A különösen gazdasági ügyekben mindig jól informáltnak bizonyuló román újság megírta, hogy a román szakminisztérium közbelépésére Fehér megye – amelynek területén található a legrégibb érchegységi aranykitermeléséről ismert Verespatak (román neve: Rosia Montana) – környezetvédelmi ügynöksége (APM) leállította az RMGC kanadai-román cég 110 kutatófúrásra vonatkozó környezetvédelmi tanulmányának jóváhagyási eljárását.
A verespataki környezetvédők civil szervezete, az Alburnus Maior társaság vezetői ugyanis arról tájékoztatták a román környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztériumot, hogy az RMGC a hatályos román környezetvédelmi rendelkezések kijátszásával a megyei szakhatósághoz folyamodtak 110 bányászati kutatófúrás elvégzésének engedélyezéséért. A megyei engedély birtokában a cég már március 26-án megkezdhette volna a kutatófúrásokat.
Az Alburnus Maior környezetvédelmi aktivistái két héttel ezelőtt a megyei lapból értesültek a kanadai-román cég törvénytelen folyamodványáról. A sajtóbeszámolóból kiderült, hogy az RMGC a román környezetvédelmi törvényes előírások megszegésével jártak el a kutatófúrások eredetileg március végére tervezett megkezdésének jóváhagyatási eljárásában. A verespataki cég a helyi lakosság törvényben előírt konzultálására vonatkozó előírások kijátszásával azt a látszatot igyekezett kelteni, hogy az érvényben levő jogszabályok betartásával, megfelelő helyen és módon kérte ki a helyi lakosság véleményét.
A helyi környezetvédők a csalásról értesítették a román szaktárcát, amely a megyei környezetvédelmi hatóságnál leállítatta a cég által benyújtott környezetvédelmi hatástanulmány jóváhágyását. Az Alburnus Maior vezetői elégtétellel vették tudomásul a román környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztérium fellépését a törvényes rendszabályok tiszteletben tartása érdekében. Közölték: tiltakoznak az újabb kutatófúrások ellen, mert az RMGC korábbi kutatófúrásai elszennyezték a vidék vízforrásait, súlyos károkat okoztak a vidék erdeiben és a helyi lakosság földjein.