A Greenpeace hazánk első uniós munkanapján panaszt tenne az Európai Bizottságnál

A radarállomás megépítését ellenző civil szervezetek szombattól a polgári engedetlenség minden lehetséges eszközével meg kívánják akadályozni a katonai objektum kivitelezési munkálatait.
„A Greenpece üdvözli, hogy a Miniszterelnök úr miniszteri munkacsoportot állított fel a Zengőre tervezett lokátor kérdésében. Amennyiben azonban a közelgő EU csatlakozásig a kormányfő sem lesz képes megállítani a Honvédelmi Minisztérium környezetromboló tevékenységét a Zengő hegyen, a Greenpeace május 3-án – hazánk első uniós munkanapján – az Európai Bizottságnál tesz panaszt a tárca ellen. A Bizottság, mint az Európai Unió legmagasabb szintű végrehajtó szerve, a Habitat Direktíva nevű uniós jogszabály megsértése miatt léphet fel hazánkkal szemben.” – áll a Greenpeace Magyarország pénteken kiadott közleményében.
A Habitat Direktíva az unió egyik legfontosabb természetvédelmi jogszabálya, tartalmazza többek között a közösségi szinten védett növények és élőhelyek listáját. A jogszabály védettként sorolja fel a Zengőre jellemző élőhely típust, valamint a szinte kizárólag csak ott előforduló bánáti bazsarózsát.
Szombattól a környezetvédők polgári engedetlenséggel élnek
A radarállomás megépítését ellenző civil szervezetek szombattól a polgári engedetlenség minden lehetséges eszközével meg kívánják akadályozni a katonai objektum kivitelezési munkálatait – jelentette be a Civil Szervezetek a Zengőért Mozgalom vezetője pénteken Pécsváradon, sajtótájékoztatón.
“Felszólítjuk a Honvédelmi Minisztériumot, hogy tekintettel a folyamatban lévő alkotmányos vitára és az ügyben jelenleg is folyó vizsgálatokra, függessze fel a beruházást, ellenkező esetben már szombaton több száz tiltakozó vonul a helyszínre” – hangoztatta Herbert Tamás.
Bocskai István, a honvédelmi tárca kommunikációs főigazgató-helyettese az MTI érdeklődésére elmondta: a Honvédelmi Minisztérium azt kérte a beruházás kivitelezőjétől, hogy “úgy ütemezze a munkálatokat, hogy mindaddig, amíg a kormány a felelős döntést meg nem hozza, addig semmi visszafordíthatatlant ne tegyen.” Hangsúlyozta, a kormány vizsgálja az ügyet, de eddig “semmi olyan döntés nem született, ami leállítaná az építkezést”.
Herbert Tamás közölte: a radarállomás áramellátásához szükséges nagyfeszültségű vezeték fektetése, az árokásási munkálatok elérték a természetvédelmi terület határát, a kivitelezés innentől súlyosan károsíthatja a természetet, ezt pedig a civilek nem engedhetik meg.
A Honvédelmi Minisztérium ugyanakkor továbbra is azzal érvel, hogy az összes szükséges engedélyük megvan a beruházáshoz, és a madridi terrorcselekmények nyomán a korábbinál is fontosabb a zengői radarállomás megépítése.
A Zengő hegyi lokátorépítés ellen a civil szervezeteken kívül a Magyar Tudományos Akadémia szakbizottsága, az Ombudsman, az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága és legutóbb Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter is felemelte szavát.