Strucctojás-lánc bizonyítja a korai szimbolikus gondolkodást
A régészek egyre több olyan leletre bukkannak, amelyek a hagyományos nézetek revideálására késztetik a tudományterület művelőit. Ami a szimbolikus gondolkodás bolygónkon való első megjelenését illeti, nos, immár több új felfedezés cáfolja az eddigi teóriákat.
A tudományos „közhiedelem” szerint a szimbolikus gondolkodás a Földön 35 ezer éve jelent meg először. Az utóbbi időben azonban szinte nap mint nap bejelentenek a tudósok olyan felfedezéseket, amelyek arra utalnak, hogy az elvont, absztrakt gondolkodás, illetve a jelképek már sokkal korábban áthatották elődeink életét.
De nézzük, miről is van szó! Strucctojás-darabkákból készült füzér és egyéb „műtárgyak” vizsgálatából a tudósok arra következtetnek, hogy kifinomult gondolkodás jellemezte a 45 és 280 ezer évvel ezelőtt élt afrikaiakat.
Halcsontok, tojások és okkerdarabok
A Tanzánia területén most megtalált leletek között okker „ceruzák”, illetve „kréták” is voltak, amelyek arra utalnak, hogy igen korán elkezdhették a jeleket használni az emberek elődei.
A tudósok a strucctojások és okkerdarabok melett halcsontokat is találtak a Loiyangalani folyó völgyében, a híres Serengeti Nemzeti Parkban. A leletek datálása egyelőre még bizonytalan, ezért ilyen nagy az időtáv, amit megjelöltek (45-280 ezer év). Az biztos, hogy kőkorszaki rétegekből származnak a tárgyak.
Afrikában eddig a 35 ezer évet fogadták el a szakértők mérföldkőként, már ami a jelképes gondolkodás megjelenését illeti. Ám Curtis Marean, az Arizonai Állami Egyetem ősemberkutatójának véleménye szerint a most megtalált gyöngyök kétségkívül a szimbolikus magatartásra utalnak – írja a CBC News. Ugyanakkor a New Scientist című tudományos megjegyzi, Afrikán kívül, például Európában már több helyen is találtak nyomokat a fejlettebb gondolkodásra.
Strucctojások – ma is felhasználják őket
A tanzániai füzérek felfedezői szerint leleteik tisztán dekoratívak, vagyis absztrakt és szimbolikus gondolatokat feltételeznek. A kutatók szerdán ismertették eredményeiket a Paleoantropológiai Társaság éves közgyűlésén, a kanadai Montrealban.
A felfedezők úgy vélik, a tanzániai leletek egyértelműebbek, mint a korábban megtalált dél-afrikai helyszín, a 70 000 éves véseteket tartalmazó Blombos-barlang.
A strucctojásokat ma is használják egyes törzsek, így például a vadászó-gyűjtögető életmódot folytató Khoi-San népcsoport Afrikában. Ők a tojásokat összetörik, lyukakat fúrnak beléjük és lecsiszolják a töredékeket.
|