85 éve alakult meg az ABC

85 évvel ezelőtt, a Tanácsköztársaság budapesti kikiáltására reagálva alakult meg Bécsben az Anti Bolsevista Comité (ABC). A szervezet vezetői között olyan politikusok voltak, akik később miniszterelnöki posztot töltöttek be a Horthy-korszakban.
A Tanácsköztársaság március 21-ei kikiáltására reagálva, 1919. április 13-án (más források szerint már április 12-én) megalakult Bécsben az ellenforradalmi bizottság, az ABC, vagyis az Anti Bolsevista Comité. A szervezetben emigráns politikusok, főurak, mágnások, katonatisztek, és főleg felvidéki kisnemesek és polgárok vettek részt. Tagjai az antant (katonai és diplomáciai) missziók támogatásának megnyerésén és a dunántúli kapcsolatok kiépítésén fáradoztak.
A Tanácsköztársaság mindeközben március 21. után döntött a Vörös Hadsereg felállításáról (március 25.), az iskolák államosításáról (március 29.), a földek kollektivizálásáról (április 4.).
Az ABC alapítóinak azonban nem voltak eszközei, hogy megakadályozzák a proletárdiktatúra bevezetését Magyarországon. Éppen ezért a nyugati hatalmakhoz fordultak, tőlük szerettek volna kapni kölcsönöket, és egy kisebb hadsereg toborzását is elhatározták, katonai akcióik azonban mindvégig jelentéktelenek maradtak. Pénzük kevés volt, ezért kirabolták a Tanácsköztársaság bécsi nagykövetségét, ahonnan 140 millió koronát vittek el.
A Comité két vezetője gróf Bethlen István és Szmrecsányi György volt. Az ABC végül beolvadt a Szegeden megalakult ellenforradalmi Károlyi-kormányba. Az ABC-tagok közül később, a Tanácsköztársaság bukása után, sokan jelentős szerepet töltöttek be a Horthy-korszakban. (A kommunista diktatúrát nem a magyar ellenforradalmi erők, hanem az antant támogatását élvező királyi román hadsereg döntötte meg.)
Az ABC-tagok közül a Horthy-korszakban a legjelentősebb posztokat Bethlen István és Teleki Pál gróf töltötték be. Bethlen 1921 és 1931 között, Teleki pedig kétszer is miniszterelnök volt e korszakban. Teleki 1920-1921-ben és 1939-1941 között volt kormányfő. Első miniszterelnöksége a királypuccsal, IV. Károly volt magyar uralkodó sikertelen visszatérési kísérletével ért véget, a második pedig öngyilkosságával fejeződött be, amikor nem tudta elviselni, hogy Magyarország belesodródott a második világháború harci eseményeibe, s átengedtük területünkön a Jugoszláviát megtámadó német katonai egységeket. Bethlen 1931-es lemondása a gazdasági világválság hatására következett be. Az ABC tagjai közé tartozott a Horthy-korszak későbbi kultuszminisztere, Klebelsberg Kuno is.