Különleges maja emlékeket fedeztek fel Guatemalában

Nagyjelentőségű felfedezést tettek Guatemalában a National Geographic Society és a Vanderbilt Egyetem kutatói. Megtalálták a harmadik, hiányzó oltár-, illetve jelzőkövet egy ősi labdajátéktéren.
Manuel Salazar Tezahuic guatemalai kulturális miniszter és John Hamilton az USA guatemalai nagykövete is részt vett azon az eseményen, amelyen bejelentették egy rendkívül fontos maja kori archeológiai lelet megtalálását a közép-amerikai országban. A két politikus „segített” is a régészeknek a kőből készült tárgyak megtisztításában, ám még ennél is fontosabbak maguk a leletek.
Labdajátéktér ünnepi alkalmakra
![]() |
|
Az amerikai kutatók és a guatemalai régészek ugyanis Cancuén palotájában, Észak-Guatemalában olyan ünnepi célokra fenntartott játékteret, labdajátékteret kutattak át, ahol régi feliratok is előbukkantak.
Ezek a feliratok a régészek szerint új információkat tartalmazhatnak arra vonatkozóan, hogy mi történt a maja kultúra rejtélyes hanyatlása előtt. Az utolsó évek története ugyanis meglehetősen homályos, és egyelőre csupán feltételezések vannak arra nézve, hogy mi is volt a civilizáció bukásának az oka.
Cancuént, az egyik legnagyobb maja palotát Kr. u. 765 és 790 között építették Taj Chan Ahk (Tadzs Csan Ahk) király uralkodása idején. A palotaegyüttes a Pasión folyó partjain terül el, körülbelül 200 kilométerre északra a guatemalai fővárostól.
A folyó menti elhelyezkedés lehetőséget adott arra, hogy Cancuén ellenőrizze a Közép-Amerika déli hegyvidékei és az északi maja városállamok között zajló kereskedelmet. Ez a kereskedelem körülbelül Kr. u. 500 és 850 között volt a legélénkebb.
A guatemalai kulturális miniszter, Manuel Salazar és az amerikai nagykövet, John Hamilton szimbolikusan segített a mostani bejelentés alkalmából a 225 kilogramm súlyú hatalmas oltárkövet, pontosabban egy úgynevezett labdajátéktér-jelzőkövet kiásni – írja a CNN.
Ez volt a harmadik ilyen lelet a helyszínen. Minden maja labdajátékteret egyébként három ilyen hatalmas kő díszített. A ma Belize területén lévő Lubaantúnban is három ilyen jelzésre, illetve kőfaragványra bukkantak a régészek, akárcsak a Hondurasban lévő Copánban.
Jelzőkövek és drogbárók
Az első cancuéni jelzőkövet 1905-ben találták meg, és a Guatemalai Nemzeti Múzeumban őrzik. A másodikat 2001-ben ellopták innen, de a guatemalai biztonsági erők egy kommandós akció révén visszaszerezték azt a sírrablóktól, illetve egy helyi drogbárótól. (Erről a National Geographic Online-on is beszámoltunk korábban.) Az eltűnt darab Kr. u. 796-ból származik. A három cancuéni emlék egyaránt Taj királyt ábrázolja, amint látogatóként érkezett uralkodókkal játszik.
Salazar guatemalai miniszter ugyancsak bejelentette egy 45 kilogrammos kőlap felfedezését, amely szintén a játéktérről származik, s amelyen hieroglifák és olyanképek láthatók, amelyek maja uralkodók ünnepségeit örökítették meg.
A kutatócsoport hieroglifákkal foglalkozó szakértője, Federico Fahsen szerint a kőlap a maja művészet egyik legjelentősebb remekműve, amelyet valaha felfedeztek Guatemalában. Ez a kőlap a Kr. u. 742 és 799 között élt, 757-től uralkodó Taj Chan Ahkot ábrázolja, amint ünnepélyesen beiktat egy „alkirályt” másik fővárosában, Machaquilában, amely Cancuéntől 40 kilométerre északra található.
A térségben több mint két évtizede ásatásokat végző régészek szerint a kőlap kora a nyolcadik század végére tehető.
Amikor a maja világ legtöbb városállama a hanyatlani kezdett, illetve az összeomlás szélére jutott, akkor Taj Chan Ahk kiterjesztette királyságát, méghozzá szövetségek, királyi házasságok és ügyes politizálás révén. Taj Chan Ahk cancuéni palotája egyike a legnagyobb és legfényesebb építményeknek a maja világban. Ennek labdajátéktere arra volt hivatott, hogy szórakoztassa a vendégségbe érkező többi uralkodót.