Megdőlt Cook kapitány legendája

A DNS-tesztek megdöntötték azt az immár évszázados hiedelmet, hogy a híres brit felfedező, Cook kapitány csontjából nyílvesszőt készítettek Hawaiin.
A nyílvesszőt az 1890-es években adományozták a sydney-i Australian Museumnak. A nyilat övező legendák egyébként egészen 1824-ig vezethetők vissza.
Ekkor, 45 évvel a felfedező halála után, a hawaii Kamehameha király halálos ágyán átadta a nyílvesszőt Cook egyik rokonának, pontosabban az özvegy egyik rokonának, William Adamsnek. A király azt mondta Adamsnek, a londoni sebésznek, hogy a nyílvesszőt Cook kapitány csontjából faragták ki, miután megölték a szigetlakók.
Cook kapitány az egyik legnagyobb felfedezők egyike volt, aki különös megbecsülést élvez Nagy-Britanniában. Sokak szerint ő fedezte fel a „Nagy Déli Földet” is, vagyis a mai Ausztráliát, 1770-ben. A Yorkshire-ben született utazót egy körülbelül ezer harcosból álló tömeg verte agyon a Sandwich-szigeteken, a mai Hawaiin, 1779-ben.
Egy most elvégzett DNS-vizsgált szerint azonban a csont, amelyből a nyíl készült, nem emberi, hanem állati eredetű – alighanem valamilyen agancsból készülhetett. A teszteket Ausztráliában és Új-Zélandon végezték el a tudósok. Ennek ellenére a nyíl továbbra is látható lesz azon az állandó kiállításon, amely az Australian Museum gyűjteményének legérdekesebb darabjait mutatja be. Mindeközben Cook kapitány rajongói, a nevét viselő egyesület tagjai továbbra is bíznak abban, hogy egyszer még előkerülnek a felfedező földi maradványai – írja a BBC.