Ki is volt valójában az „Angol beteg”?
Hét évvel a kilenc Oscart besöpört Az angol beteg bemutatása után a briteket még mindig foglalkoztatja Almásy László személye. A BBC egykori külpolitikai újságírója most megjelenő könyvében igyekszik Hollywoodnál kifinomultabb képet adni a magyar származású sivatagkutatóról.
Michael Ondaatje Az angol beteg című könyvének főhőseként bár valós személyt választott, Almásy László megformálásánál nem törődött az életrajzi adatokkal. Ondaatje, csakúgy mint a rendező Anthony Minghella, nagy, romantikus hőst formált a magyar származású kutatóból. A film a történeti hűség helyett az emberi érzelmekre, a szerelemre, a vágyra, az árulásra helyezte a hangsúlyt. (Almásyt Ralph Fiennes, házas szerelmét Kristin Scott Thomas, az ő férjét pedig Colin Firth alakította.)
A filmet bemutatása után a nemzetközi média számos kritikával illette: elsősorban azt kifogásolták, hogy Almásyt érdemtelenül kedvezőtlen fényben állítja be. A leggyakoribb vád az volt, hogy Almásy náci kémként működött, és a háború után Sztálint is szolgálta.
Náci és homoszexuális
Almásy személye felkeltette John Bierman, a BBC korábbi külpolitikai újságírójának, több, a II. világháborúval foglalkozó könyv szerzőjének érdeklődését is, és több éves kutatómunkájából most könyv jelenik meg Nagy-Britanniában. Ebben többek között azt állítja, hogy Almásy nem volt grófi származású, kollaborált a nácikkal, és nem volt semmilyen gyönyörű angol nővel szerelmi viszonya. Szerelme valójában egy náci német katona volt, aki a második világháborúban elesett.
A The Sunday Times tudósítása szerint Bierman éveken át kutakodott levéltárakban, és interjúkat készített olyanokkal, akik még emlékeztek a valódi Almásyra. Mindezek eredményeként született meg az újságíró új könyve, Almásy László: Az igazi angol beteg címmel (Laszlo Almasy: The Real English Patient).
Ki is volt Almásy László?
Almásyról nem Bierman az első, aki könyvet ír, személyével korábban egy magyar szerző, Török Zsolt is részletesen foglalkozott Almásy László: a sivatag magyar kutatója, az igazi angol beteg című könyvében.
Almásy László 1895-ben született Borostyánkőn (ma Bernstein, Ausztria) magyar nemesi, de valóban nem grófi család sarjaként. Apja magyar, anyja olasz. Gyermekkorától kezdve szenvedélyesen érdeklődött a gépkocsi és a repülőgép iránt.
Első hosszabb sivatagi expedícióját 1929-ben vezette, a híres Darb el-Arbain ősi karavánút, a „Negyven nap útja“ egy szakaszát fedezte fel újra. Ekkor kezdődött a sivatag iránti szerelme, az 1930-as években több expedícióban is részt vett. Kutatott Líbia, Szudán és Egyiptom sivatagi területein is.
Bierman könyve szerint a németek 1941-ben Egyiptomban szervezték be, azzal a megbízatással, hogy az elhárítás, az Abwehr számára hozzon létre egy speciális helyi egységet. A németek megbízásából 1942-ben megkísérelt britellenes felkelést szítani Egyiptomban, és két náci kémet is sikerrel becsempészett Líbiából Egyiptomba a sivatagon keresztül, mélyen az ellenséges vonalak mögé, egészen a Nílusig hatolva.
Német kém és konzervatív királypárti volt?
Bierman a The Sunday Timesnak mindazonáltal úgy nyilatkozott, hogy Almásy nem volt meggyőződéses nácibarát. A szerző szerint Almásy László a németeknek dolgozott ugyan a háború alatt, de „nézetei egy konzervatív királypártiéi voltak, aki becsülte a régi rendet”.
Ezt támasztja alá Török Zsolt könyve is. A magyar szerző szerint Almásy hiába ajánlotta fel szolgálatait az angoloknak majd az olaszoknak, mint gyanús személynek vissza kellett térnie Budapestre. Az események szinte végzetszerűen sodorták a német hadsereghez.
A Bierman által előásott személyes levelek azt is bizonyítják, hogy a magyar sivatagjáró szerelme nem egy férjezett és gyönyörű angol nő, hanem egy német katonatiszt, Hans Entholt volt. A szerző megtalálta Entholtnak Almásyhoz címzett, kettőjük homoszexuális kapcsolatát egyértelműen bizonyító, érzelmektől fűtött leveleit. Entholtot egy taposóakna ölte meg Rommel seregeinek afrikai visszavonulása idején.
A II. világháború után Almásyt Budapesten letartóztatták, majd több hónap fogház után a Népbíróság felmentette a háborús bűnök vádja alól. 1947-ben visszatérhetett Egyiptomba, ahol folytatni kívánta korábbi kutatómunkáját. Bierman kutatásai szerint Almásy végül a brit titkosszolgálat fizetett közép-európai ügynöke lett. 1951-ben Salzburgban, egy korábbi súlyos fertőzés következtében hunyt el, sírja ma a salzburgi köztemetőben található.