Új Stonehenge épül
Új-zélandi csillagászok újjáépítik az angliai Stonehenge-t eredeti méretben.
Június ötödikétől az új-zélandiaknak is lesz Stonehenge-ük. Várhatóan ekkora készül el ugyanis a lelkes profi és amatőr csillagászok által épített Stonehenge Aotearoa, amely a walesi mintára a déli égbolton való tájékozódását hivatott segíteni. (Aotearoa Új-Zéland maori neve.)
Honlapjuk szerint a vállalkozás célja, hogy felkeltse a fiatalok és idősek érdeklődését a csillagászat iránt, valamint annak illusztrálása, hogy az ősi megoldások hogyan segíthetnek még ma is az idő, az évszakok meghatározásában, illetve a tájékozódásban. Az építkezés irányítója az új-zélandi Phoenix Csillagászati Társaság. Míg az eredeti Stonehenge mintegy ezer évig épült, az új-zélandiak szűk egy év alatt húzzák fel az építményt.
A Stonehenge Aotearoa a Tararuas hegységben, egész pontosan Wairarapa-ban helyezkedik el. Építői nem az angol Salisbury síkságon álló Stonehenge romjait igyekeznek lemásolni, hanem egy működő struktúrát akarnak létrehozni. Stonehenge kör alakú kőoszlopain kívül átveszik a mezopotámiai csillagászok által az időszámításunk előtt 6000-ben használt obeliszket, valamint a polinéziai népek által az időszámításunk előtti 3000-ben kifejlesztett csillagtájolót. Az építkezést természetesen több hónap mérés, a nap és a csillagok mozgásának megfigyelése előzte meg a helyszínen.
Az új-zélandi Stonehenge terve
A Stonehenge Aotearoa 30 méter átmérőjű kört alkotó 24 kőoszlopból és az áthidaló gerendákból áll. Mindegyik kőoszlop három méter magasságba nyúlik a talaj fölé. Az oszlopkör belsejében két obeliszk áll, a nagyobbik öt méter magasra nyúlik. Az oszlopkör egy napórát; egy, a nap mozgását figyelembe vevő szoláris naptárt, valamint egy zodiákus naptárt tartalmaz. A kör közepétől és a körön túl meghosszabbítva hat töltés, és további kövek találhatók, amelyek a napfordulókat és a napéjegyenlőségeket jelölik.
A központi obeliszk és bizonyos kőoszlopok kijelölik a napfelkeltét és a napnyugtát, valamint a Nap, a Hold és fényesebb csillagok pozícióját. Az obeliszk árnyéka többek között jelzi az év múlását a zodiákus naptárban. A kőoszlopok nem csak a polinéziai tengerészek által használt legfontosabb égi viszonyítási pontokat, hanem a maori csillagászatban jelentős csillagok pozícióját is jelölik.