Mégsem Ausztráliából származik a bumeráng?
A hazánkban Rettentő töri címen kapható, gyerekeknek szóló szórakoztató történelemkönyvek írója, a brit Terry Deary furcsa elmélettel rukkolt elő: Deary szerint a bumerángot a britek találták fel.
Deary úgy véli, hogy a Nagy-Britanniában, Nyugat-Yorkshire-ben található Szvasztika-kő bizonyítja, hogy a bumerángot a britek találták fel.
A kőn látható 3-4 ezer éves sziklarajz az író szerint négyágú bumerángot ábrázol. Deary szerint a kétágú bumerángok a négyágúakból fejlődtek ki.
Brit archeológusok azonnal támadták Deary feltételezését: a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozták, hogy a szvasztika gyakori absztrakt szimbólum volt a bronzkorban Európában. Hasonló rajzokat találtak Olaszországban, Svédországban és Portugáliában is. Egyes ősi népeknél a Napot jelölhette a szimbólum.
Számos lelet is bizonyítja, hogy a kőkorszaki civilizációk használtak különféle dobóeszközöket, de a bumeráng feltalálóinak eddig a tízezer évvel ezelőtt élt ausztrálokat tekintették. Deary szerint az ausztrál leletek csupán a dobófa használatát támasztják alá, a dobófa azonban nem képes visszatérni. Deary szerint a visszatérő bumeráng legkorábbi ábrázolása a brit sziklán látható.
Az elméletet támadó brit régészek részben a sziklarajz eredetiségét is megkérdőjelezték, elképzelhetőnek tartják ugyanis, hogy Viktória-királynő uralkodása alatt „babráltak” a sziklarajzon, azzal a céllal, hogy tovább növeljék a hely turisztikai vonzerejét.
Deary egyébként épp a Kőkemény kőkorszak című könyvének új filmes változatán dolgozott, amikor a meglepő felfedezésre jutott.
Az első híradások szerint a Nagy-Britanniában élő ausztrálokat felkavarta a hír.