Öt éve fényképezték le az egyik legritkább szárazföldi emlőst

A világ talán legritkább szárazföldi emlősének, a jávai orrszarvú vietnami alfajának lefényképezése mindössze öt évvel ezelőtt sikerült először. A természetfotózás egyik nagy eseményére 1999. május 11-én került sor.
A jávai rinocérosz egykor nemcsak Indonézia egyik legnagyobb szigetén, a névadó Jáván volt gyakori, hanem India keleti részétől, Assam szövetségi államtól egészen Indokínáig, Vietnamig megtalálhatók voltak ezen orrszarvú példányai. Mára Ázsia legritkább fajai közé került a jávai rinocérosz, elsősorban a trófeavadászok miatt, illetve azon kereskedők és ügyeskedők, orvvadászok miatt, akik az orrszarvú tülkét a kínai gyógyászat számára leszállítják. A vietnami alfaj példányszámát egyesek mindössze 5-8 darabra (!) becsülik, éppen ezért keltett szenzációt, hogy 1999. május 11-én, éppen öt évvel ezelőtt sikerült hét fényképet készíteni a világ talán legritkább szárazföldi emlőséről.
Ázsiában és Afrikában is élnek
A rinocérosznak egyébként öt faja létezik: Afrikában kettő, Ázsiában három él. (A jávai mellett Ázsiában található az indiai és a szumátrai orrszarvú is.)
A hatvanas évekig a jávai orrszarvúról azt hitték, hogy csak Indonéziában, az Ujung Kluon Nemzeti Parkban maradt fenn egyedül a világon. Ez a természetvédelmi terület Jáva szigetének nyugati csücskén található. A WWF természetvédelmi szervezet 1964 óta tevékenykedik az Ujung Kulon-félszigeten, és tevékenysége során 50-60-ra nőtt ott e különleges faj példányszáma, a korábbi 20-30-ról.
A nyolcvanas években azonban a nyugati tudósok megdöbbenve tapasztalták, hogy Vietnam egy kevésbé védett erdőségében szintén élnek jávai rinocéroszok. A WWF hamarosan itt is megkezdte a konzerválási, megőrzési tevékenységet.
A jávai orrszarvú alfajai
Délkelet-Ázsiában egykor nagy számú jávai orrszarvú (Rhinoceros sondaicus) élt: a domináns forma, a Rhinoceros sondaicus sondaicus ma már csak Ujung Kulon félszigetén látható, pedig korábban a Maláj-félszigeten is szép számmal előfordult. Az egyik alfaj, amely egykor Bengáliában, Assamban (vagyis Indiában, illetve Bangladesben), továbbá Myanmarban (Burmában) „tenyészett”, mára kihalt. Ez volt az úgynevezett Rhinoceros sondaicus inermis. A másik (pontosabban harmadik) alfaj a minden bizonnyal mára tíz alatti példányszámmal rendelkező Rhinoceros sondaicus annamaticus, amely Vietnamban él. Az annamaticusok létszámát a leggyakrabban egyébként 5-8-ra becsülik, a 7-9 példányt emlegetők már a „legoptimistábbaknak” számítanak.
A Rhinoceros sondaicus annamaticus élőhelyét a Cat Loc természetvédelmi területet 1992-ben hozták létre abban az erdőségben, ahol az állat nyomait megtalálták. 1998-ban Cat Loc-ot adminisztratív úton egyesítették a Cat Tien Nemzeti Parkkal, ezáltal is javítva a természetvédelmi övezet jogi státuszát. Ugyanakkor Cat Loc-ot továbbra is egy mezőgazdasági művelés alatt álló terület választja el a Cat Tien Nemzeti Park főbb területeitől. A terület egyébként számos ritka és veszélyeztetett állatot őrzött meg: élnek itt tigrisek, fehérszárnyú kacsák és sziámi krokodilok is.