Tiszai régészek – a szegedi városfal maradványaira bukkantak rá

Az 1723-ban elsüllyedt, római oltárköveket szállító dereglye után kutató Octopus Egyesület búvárai egyelőre nem találták meg a majdnem háromszáz éve elsüllyedt hajót, viszont rábukkantak az egykori szegedi városfal, illetve a korábbi parti védőgát maradványaira, és nagy mennyiségű szemétre a víz alatt. A merüléseket csütörtökön kezdték meg a búvárok.
A geofizikusok mérései alapján számos potenciális célpontot lokalizáltak a víz alatti régészek, és ennek alapján csütörtökön megkezdték a merülést a búvárok a szegedi Tisza-szakaszon – tájékoztatta a National Geographic Online-t Szalóky Károly Attila, az Octopus Egyesület vezetője.
Az első nap nem hozott áttörést: egyelőre az egykori szegedi városfal maradványait találták meg a búvárok, s emellett két pontonhíd darabjaira is rábukkantak. A világ más folyóihoz hasonlóan azonban a Tisza fenekén is elsősorban nagy mennyiségű szemét található. Rendkívül sok építési törmeléket, sittet voltak kénytelenek „regisztrálni” a búvárok és a régészek, s mindez azt jelenti, hogy a római oltárkövek után kutatóknak komoly nehézséget okozhat majd a kőtömbök felkutatása.
A régészek természetesen nem adják fel: a csütörtöki merülés után pénteken folytatják a Tisza-meder kutatását – mondta el érdeklődésünkre Szalóky Károly Attila.