Szigorúbb büntetésekkel az illegális hulladéklerakók ellen

Az illegális hulladéklerakók büntetési szankcióit szigorítani kell, ezért a környezetvédelmi tárca egyeztet az Igazságügyi Minisztériummal a Büntető törvénykönyv ez irányú módosításáról - mondta Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter egy keddi sajtótájékoztatón.
Hozzátette: az állam feladata, hogy szabályozással, az újrahasznosítás támogatásával és a kevesebb hulladék keletkezésének elősegítésével tegyen a tisztább környezetért.
A miniszter jutalmakat adott át a Hulladék Munkaszövetség által kezdeményezett Tájsebészet 2003-2004-es programban részt vevő 174 csoport legjobbjainak, amelyek csaknem ezer illegális lerakót tártak fel és mintegy 460-at fel is számoltak.
Persányi kifejtette: a következő években 17 uniós támogatással megvalósuló települési szilárdhulladék-lerakó telep segítségével 1.260 település mintegy hatmillió lakosa élhet tisztább környezetben és lehet részese a szelektív hulladékgyűjtési programnak.
A fővárosban 2008-ig a szelektív kommunális hulladékgyűjtés jelenlegi 3 százalékos aránya 35-40 százalékra emelkedik. A minisztérium a tájsebészeti program 2003-2004-es pályázatát 10 millió forinttal támogatta és terveik szerint az idén meghirdetendő pályázatra ezt az összeget növelni fogják. A 2003-2004-es tájsebészeti pályázat első helyezettje egy Győr-Moson-Sopron megyei csoport lett, őket egy lábatlani közösség, illetve az óbudai Waldorf iskola követte.
A Hulladék Munkaszövetség 2000 őszén dolgozta ki Tájsebészet elnevezésű programját, az illegális hulladéklerakók és az azok által okozott környezetvédelmi és társadalmi problémák kezelésére. Első ízben 2001 áprilisában írtak ki országos versenyt, amelyre oktatási intézmények, civil szervezetek és helyi közösségek neveztek. A tájsebészeti programra jelentkező csoportok zöme a kistelepülésekről került ki, ám évről évre egyre több nagyváros is képviselteti magát, például Budapest, Zalaegerszeg, Tata, Sárvár, Gyöngyös és Szekszárd.