Eltúlzott középkori inkvizíció?

II. János Pál pápa egy vatikáni könyvbemutató apropóján újra bocsánatot kért egyháza inkvizítori intézménye által okozott szenvedésekért. A hatéves kutatómunka eredményeként megszületett mű ellenben azt állítja, az inkvizíció áldozatainak száma nem volt olyan magas, mint ahogy az a köztudatban él.
Az egyház megbánta, hogy néhány évszázadon keresztül az igazság terjesztése végett erőszakos, intoleráns és „nem keresztényi” eszközökhöz folyamodtak. Az igazság hirdetése ugyanis nem egyeztethető össze a kényszer vagy a kínzás alkalmazásával – áll abban a pápai üzenetben, melyet II. János Pál adott ki Az inkvizíció című könyv bemutatója kapcsán, és amelyben a 2000-es év után immár másodszor is bocsánatot kért az egyház által elkövetett bűnökért.
Ezzel a gesztussal II. János Pál egy igen régi vatikáni hagyománnyal is szakít, mely szerint az elődöket bírálni nem hivatottak Isten földi helytartói.
A most kiadott 800 oldalas kötet szerkesztője, Agosto Borromeo, a római La Sapienza Egyetem professzora a hat évvel ezelőtt megkezdett kutatás eredményeit összegezve megjegyezte: nem kétséges, hogy az inkvizíció intézményének felállítását követően túlzott szigorral jártak el az illetékesek, amely miatt kezdetben valódi visszaélésekről lehet beszélni.
Revízió alatt az áldozatok száma
Először 1998-ban tette hozzáférhetővé és kutathatóvá az inkvizícióról szóló dokumentumokat a Vatikán. Még ugyanebben az évben összeült az a bizottság is, melyet az inkvizícióról szóló alapos tanulmány elkészítésével bíztak meg.
A többszázezer, sőt egyes változatok szerint hárommillió áldozatról szóló történészi munkák a Vatikán által elrendelt kutatások szerint megalapozatlannak bizonyultak – állítja az kutatásokat irányító olasz történész. A spanyol inkvizíció 125.000 eljárást indított, melyből kb. 2.400 végződött halálos ítélettel. A Portugáliában megtartott 35.000 per 5, 7 százaléka hozott hasonló eredményt.
Az elítélt távollétében gyakran csak egy szalmabábut égettek el máglyán, míg azokat a nőket, akik bevallották az utolsó pillanatban, hogy valóban boszorkányok, kínszenvedéseik enyhítéseként még a tűzhalál előtt megfojtották.
A kötet ezenkívül arról is beszámol, hogy a kor viszonyaihoz képest viszonylag elfogadható eljárás során ítélték el vagy mentették fel a vádlottakat, hiszen például jogtudós is segíthetett nekik a védekezésben.
A boszorkányperek száma a könyv tanúsága szerint néhány százra korlátozódott a déli országokban, míg a protestáns német vidékeken 100.000 körülire becsülik ezeket. Borromeo állítása szerint egyébként ezen észak-német pereknek a fele máglyahalállal végződött.
Továbbélő intézmény?
Galilei is az áldozatok között volt
A vatikáni jelentést bírálók szerint nem is a mennyiség érdekes, hanem az, hogy egyáltalán ilyesmi megtörténhetett. Az amerikai valdensek egyik képviselője szerint az a fontos, hogy amikor valaki saját igazságát védi, ne mondhassa a másiknak: neked nincs igazad, ezért megégetlek.
Nemrégiben egyébként egy amerikai progresszív katolikus hetilap azzal vádolta meg Vatikánt, hogy a Ratzinger kardinális által vezetett hitkongregáció ma is vasfegyelmet tart az egyházban, az Egyház központi tanításával nem egyező tanokat szigorúan üldözi. A pápa jobbkezeként ismert Ratzingert a liberális katolikus lap éles szavakkal bírálta, sőt attól sem riadt vissza, hogy totalitárius államok módszereivel vádolja meg Rómát.
![]() |
| ![]() |