A szovjet űrkutyák visszatérése a Földre

Nem szenvedtek, sőt kifogástalan egészségi állapotban tértek vissza a Földre 1957. június 18-án azok a kutyák, amelyeket a szovjetek lőttek fel a világűrbe.
A szovjet űrkutatással foglalkozó hatóságok három kutyát küldtek fel az űrbe, hogy megfigyeljék, hogyan bírja az állatok szervezete a számukra szokatlan űrrepülést. A szovjet tudósok úgy vélték, hogy a kísérlet segít annak megértésében, hogy az emberi szervezet hogyan reagál hasonló körülmények között a terhelésre.
A kutyákat egy kísérleti rakétában lőtték ki a világűrbe, körülbelül 90 km magasságba. Visszatérésük után a kutatók magabiztosan kijelentették, hogy a másodpercenkénti 1100 méternyi emelkedés nem károsította a kutyák szervezetét.
Ismert, hogy nemcsak kutyák, hanem majmok és egerek is jártak már a világűrbe. A történelemkönyvek az ember Holdra szállásáról megemlékeznek, azt viszont csak kevesen tudják, hogy léteznek űrutazó mikróbák is. Mikróbák “utaztak” 1967-ben a Holdra is, három évvel később viszont a szondák segítségével visszajuttatták őket a Földre.
A történet igazán érdekes része az, hogy a mikróbák túlélték a Holdon való tartózkodást, miközben az ember másodperc töredéke alatt meghalna a Hold felszínén, mivel a magasenergiájú kozmikus sugarzás szűretlenül érné. A mikróbák viszont téli álomba zuhantak és alkalmazkodtak a környezethez, majd a Földre visszatérve 50-100 organizmus újra életre kelt.