Évi százezer gyermekhalál a romló környezeti feltételek miatt

Az európai gyermekek harmadának haláláért öt fő környezeti ártalom felelős: a levegőszennyezés, a lakáson belüli rossz levegő, a tiszta ivóvíz hiánya, az ólomszennyezés és a belesetek, ezen belül is főleg a közlekedési balesetek – áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss tanulmányában.
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint a kontinensen évente 100 ezer gyermek és fiatal halálát okozzák a romló környezeti feltételek.
A halálesetek háromnegyedét balesetek, elsősorban közlekedési balesetek teszik ki, amelyek aránya a korral nő. A csecsemőknél leggyakrabban előforduló halált okozó beleset a fulladás, ezt követi a mérgezés és a tűzesetek. A nagyobb gyerekeknél, különösen a gazdagabb országokban, figyelemreméltóan magas az öngyilkossági ráta is.
A vizsgálat során az olaszországi Gyermekek Egészségéért Intézet kutatói azt tárták fel, hogy a születéstől a gyermek húsz éves koráig milyen környezeti veszélyekkel szembesül. Bizonyos környezeti ártalmaknak a még növekedési fázisban lévő gyermek ugyanis sokkal fokozottabban ki van téve, mint a felnőttek.
A kutatók Európa 52 országát gazdasági-társadalmi szempontból három részre bontották: az öreg és relatíve gazdag Európára, a feltörekvő Balkánra és Törökországra, valamint az ex-szovjet államokra (beleértve a Közép-Ázsiai országokat is).
Európa legszegényebb országaiban a belső légszennyezettség miatt kialakuló tüdőgyulladás, és a tiszta víz hiányában fellépő hasmenés, vérhas a vezető halál ok. A nem megfelelő higiéniai körülmények, valamint a tiszta víz hiánya évente 13.500 gyerek életét követeli. Európa 52 országában körülbelül kétmillió ember nem jut tiszta vízhez.
A szénnel, fával való tüzelés során a nem, vagy csak rosszul szellőző otthonokban a levegőbe kerülő ártalmas égési termékek gyengítik a gyermekek tüdejét, és különféle tüdőbetegségek kialakulásához vezetnek. Ez leginkább az idejük nagy részét lakásban töltő csecsemőkre veszélyes. Évente körülbelül 9000 gyermek menekülhetne meg, ha a családok tisztább, kevésbé káros tüzelőanyagokkal fűtenének.
A külső légszennyezés négy évnél fiatalabb halálos áldozatainak számát évi 13 ezerre becsülik a kutatók. A vegyi anyagok közül a legnagyobb veszélyt az ólom jelenti, amely enyhe mentális károsodást idézhet elő a kiskorúaknál.
Az Egészségügyi Világszervezet Európai Régiójának szerdától péntekig Budapesten zajló konferenciája szintén foglalkozik a tanulmánnyal. A konferencián 52 ország egészségügyi és környezetvédelmi minisztere gyűlik össze, hogy öt év után újra megvitassa és elfogadja a gyermekek védelme céljából kialakított cselekvési tervet.