Nemzetközi védelmet kap az elsüllyedt Titanic roncsa

Az elsüllyedt Titanic roncsának védelmére írt alá egyezményt pénteken az Egyesült Államok és Nagy-Britannia.
Az egyezmény célja, hogy biztosítsa a víz alatti roncsot a fosztogatóktól és a további károsodásoktól. A szabályozás értelmében a területre való látogatásokat szigorúan fogják ellenőrizni, az elsüllyedt hajóról pedig csak meghatározott eljárással lehet tárgyakat a felszínre hozni, s mindig azzal a kikötéssel, hogy a nyilvánosság számára közszemlére kell tenni.
Az egyezmény akkor lép hatályba, ha a két szerződő állam törvényhozása azt elfogadja. A különös szerződés létrehozását Robert Ballard kutató, a Titanic megtalálója kezdeményezte – a szakértő ugyanis ebben a hónapban alámerült a roncs megszemlélésére, és azt állapította meg, hogy mind a természeti erők, mind a tengeralattjáróval fosztogatók károkat tettek a legendás óceánjáróban.
Ballard úgy véli, hogy az egyezményt Oroszországnak, Franciaországnak és Kanadának is alá kellene írnia, ők ugyanis azok az államok, amelyek rendelkeznek a roncshoz való eljutást lehetővé tevő tengeralattjárókkal.
A Titanic 1912. április 15-én süllyedt el a kanadai Newfoundland partjainál, 1500 utas veszett oda a tengeri tragédiában. Ma az óceánjáró roncsa a tengerszint alatt 4 kilométerrel fekszik a tengerfenéken.