Ötszáz II. világháborús vegyi bombát ástak elő Kínában

Ötszáz, a II. világháborúban a japán hadsereg által eltemetett vegyi bombát ástak ki vegyifegyver-szakértők a Kína északkeleti részében fekvő Csicsiharban (Qiqihar). Kínai és japán szakértők szerda óta dolgoztak a településen – írja a Xinhua kínai hírügynökség.
A bombákra először egy helyi gazdálkodó bukkant a kertjében ez év május 23-án. A földterületet a japánok repülőtérnek használtak a II. világháborúban. A bombák többsége halálos mennyiségű mérgező gázt tartalmaz.
Japán az 1930-as években foglalta el Mandzsúriát, ahol bábállamot épített ki. A szigetország megpróbálta Kína parti területeire is kiterjeszteni hatalmát. A japánok 1945-ben, a bábállam összeomlása után döntöttek a bombák elásásáról.
Japán a háború után több millió dollárt költött a maga után hagyott kémiai fegyverek eltakarítására, ennek ellenére japán adat szerint 700 ezer vegyi töltetű fegyver még maradt kínai területen. Kínai adat szerint ez a szám eléri a kétmilliót. A kémiai fegyverekről szóló ENSZ egyezmény szerint Japánnak 2007-ig kellene megsemmisítenie a kínai földön hagyott összes vegyi fegyvert, ám kétséges, hogy a határidőre sikerül-e befejeznie. Az elmúlt öt évben a japán költségvetésben e célra 547 millió dollárt különítettek el.
1945 óta kétezer kínai halt meg kínai földben maradt japán vegyi fegyverektől és több ezren egyéb fegyverek – bombák, lövedékek – felrobbanása következtében. Legutóbb 2003 augusztusban Kína északkeleti részén történt ilyen halálos baleset: egy csicsihari építkezésen a földből kiásott mustárgáztartályból szivárgott ki a veszedelmes harci gáz, egy ember halálát és negyvenkettő megbetegedését okozva.