Legyenek a Világörökség részei a Balaton-régió kiemelt értékei!

A Balaton-régió kiemelt értékei kerüljenek fel a Világörökség listájára - ezt kezdeményezte a három tóparti megye közgyűlése, valamint a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) Keszthelyen tartott együttes ülésén csütörtökön.
Az előterjesztést Somogy, Veszprém és Zala megye közgyűlésének elnöke, valamint a BFT elnöke írta alá.
“A Világörökségi cím jelentős előnyökkel jár” – fogalmaztak az előterjesztők. A cím hazai és nemzetközi viszonylatban is presztízsnövekedést jelentene a Balatonnak, emellett biztosítaná a terület természeti és kulturális értékeinek megóvását és fennmaradását. További előny, hogy a térség bekerül a világ kiemelt turisztikai célpontjai közé, valamint a különböző pályázatokon nagyobb eséllyel indulhatnak az érintett önkormányzatok.
Természeti vagy kulturális érték felvételére a világörökségi listára bárki javaslatot tehet a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottságánál. Ha a bizottság a helyszínt érdemesnek és esélyesnek tartja a felvételre, akkor felkerül a Világörökségi Várományosi Listára, végül a kormányzat dönt arról, hogy az ezen szereplő helyszínek közül melyeket javasolják a párizsi székhelyű UNESCO Világörökség Bizottságnál.
A felterjesztéshez részletes, szakmailag alátámasztott dokumentációt kell készíteni, amiben egyebek mellett szerepel az örökség beazonosítása, lehatárolása, leírása, indoklása, kezelési terve. A tíz jelenlegi várományos között van a Tihanyi-félsziget, a Tapolcai-medence Tanú-hegyei és a Hévízi-tó. A Balaton üdülőkörzetben található három helyszín egymáshoz kapcsoltan sorozatnevezésként szerepel. E mellé kerülhetne még a későbbiek során a keszthelyi Festetics-kastély, valamint a fenékpusztai római kori villamaradványok.
A világörökség listájára 2003 júliusáig 754 helyszín került fel, ebből 582 kulturális, 149 természeti és 23 úgynevezett vegyes, azaz olyan helyszín, amely kiemelkedően gazdag természeti és kulturális értékekben.
A listán jelenleg kilenc magyar helyszín szerepel. 1987-ben került fel a budai várnegyed és Hollókő, 1996-ban a Pannonhalmi Főapatság, 1999-ben a Hortobágyi Nemzeti Park, 2000-ben Pécs ókeresztény sírkamrái, 2002-ben az Andrássy út és a Tokaj-hegyaljai borvidék. Szlovákiával közös világörökség az Aggteleki-Domica cseppkőbarlang-rendszer, 2001-től pedig Ausztriával közös a Fertő-tó – Neusiedler See kultúrtája.