A keleti blokk felbomlása

A Szovjetunió a teljes ellenőrzés, és szükség esetén a hatékony beavatkozás végett több százezres csapatokat állomásoztatott a kommunista országokban. 13 évvel ezelőtt, azaz 1991. július 1-én került sor a Varsói Szerződés felbontására, az egykori tagállamokban pedig elkezdődhetett a demokratikus átalakulás.
A Varsói Szerződés tulajdonképpen az Egyesült Államok és a Szovjetunió közötti hidegháborús feszültség egyik állomása. Az egymással szembenálló két nagyhatalom ideológiailag, gazdaságilag, politikailag és katonailag is igyekezett a saját táborát kiépíteni, megerősíteni.
Az Egyesült Államok gyámkodásával megalakult NATO, 1955. májusában a párizsi szerződés alapján felvette soraiba a Német Szövetségi Köztársaságot (NSZK), amire a szovjet vezetés egy saját katonai tömörülés létrehozásával válaszolt. A keleti blokk államai Varsóban pár nap alatt kidolgozták a Varsói Szerződés tervezetét, amit a Nyugat csak Varsói Paktumként emlegetett.
A szerződést aláíró országok (Albánia, Bulgária, Csehszlovákia, a Német Demokratikus Köztársaság (NDK), Lengyelország, Magyarország, Románia és a Szovjetunió) megegyeztek a kölcsönös katonai segítségnyújtásról, a szovjet főparancsnokság alatt álló közös haderő létrehozásáról. Ezzel létrejött a kommunista államok legfontosabb multilaterális alapokon nyugvó szervezete. A Varsói Szerződés volt az az organizáció, amelyben a szovjetek a NATO ellenpólusát, a kommunista országok haderejének összefogását és a Szovjetunióhoz való szoros kötődését látták.
A Varsói Szerződésnek azonban voltak válságperiódusai, melyek a Szovjetuniót kellemetlenül érintették: a magyar 1956-os forradalom és szabadságharc, a berliniek nyugatra szökése, az 1968-as prágai tavasz és a lengyel Szolidaritás (Szabad Szakszervezeti Szövetség) tüntetései 1981-ben. Ezekben felkelésekben a szovjet érdekszféra alatt álló országok a demokratikus átalakulást és a szovjet ellenőrzéstől való megszabadulást kívánták elérni, amit viszont a Szovjetunió nem engedhetett meg. A szovjet csapatok azzal, hogy a varsói szerződés tagországaiban állomásoztak, biztosították a szocialista gazdasági és politikai irányvonal követését.
Az 1980-as évek végére azonban a politikai viszonyok a Szovjetunióban és a keleti blokk országaiban is megváltoztak. A szovjetek nem tudták tovább érvényesíteni akaratukat az érdekszférájukon belül, a keleti blokk államai nyugat felé közeledtek, ezzel a Varsói Szerződés elveszítette militáns funkcióját, a Szovjetunió pedig ígéretet tett, hogy 1990-91-ben kivonja csapatait az országokból
Kapcsolódó cikkünk:
Légihíd Nyugat-Berlin felett