Az első Zeppelin-léghajó
1900. július 2-án 20 óra 3 perckor 12 ezer ember szeme láttára emelkedett a levegőbe az első, 13 tonnás Zeppelin-léghajó, amely az erős szél miatt ugyan csak 18 percet töltött a magasban, felszállása mégis nagy eseménynek számított.
Ma, 104 éve történt, hogy az első léghajó, egy 128 méter hosszú alumínium konstrukció, felemelkedett a levegőbe.
Zeppelin léghajója a 20. század első évtizedeinak legsikeresebb merev falú léghajó volt, nevét feltalálójáról, gróf Ferdinand von Zeppelin-ről kapta. A léghajónak más típusokkal szemben olyan nagy sikere volt, hogy napjainkban a többi merev falú léghajót is Zeppelin-léghajóként emlegetik.
Zeppelin gróf már az 1860-as évek eleje óta komoly érdeklődést tanúsított az „irányítható ballonok” iránt, és 1898-ban már szabadalmi jogot szerzett egy irányítható légi járműre. 1899-ben kezdett hozzá az első léghajó megépítéséhez a Boden-tónál fekvő Manzellben, ahol egy évvel később ki is próbálta a mintegy 13 tonnás találmányát.
A léghajó technikája azonban még további fejlesztésekre szorult, így a lakosság adományaiból, a Bülow kancellár által adományozott 50 ezer márkából, és Zeppelin magánvagyonából finanszírozva elkészült a második és a harmadik Zeppelin-léghajó is.
A második típusú léghajó sem volt sokkal sikeresebb, mint az első, a motor és a kormány ugyanis felmondta a szolgálatot, és az erős szél miatt kényszerleszállást kellett a léghajónak végrehajtania. Az első igazán sikeres Zeppelin-léghajó a harmadik volt, amely 45 útja során 4398 utast szállított. Ez iránt a léghajó iránt már a német hadsereg is élénk érdeklődést mutatott, sőt meg is vásárolták azt.
A Zeppelin-4 nevezetű hajót is meg akarta vásárolni a katonaság, azonban először látni akarták, hogy hogyan bír ki a léghajó egy 24 órás repülést. A jármű rosszul vizsgázott: motorhiba miatt Stuttgart környékén egy gyümölcsfán landolt, kigyulladt és gyakorlatilag szinte semmit nem lehetett belőle megmenteni. Habár senki nem sérült meg, Zeppelin hírnevének mégsem tett jót az eset.
A Zeppelin-léghajók számára a nagy áttörést az első világháború hozta meg, hiszen a német hadsereg többet is vásárolt ezekből a léghajókból. Az első világháború alatt 88 Zeppelin készült el.