400 éves kínai porcelánokra leltek Malajzia partjainál

Csodával határos módon, szinte teljes épségben találtak rá vizibúvárok Malajzia partjainál azokra a Ming-dinasztia korabeli kínai porcelánokra, amelyeket egy elsüllyedt portugál kereskedőhajó roncsai őriztek évszázadok óta.
A 21 méter hosszú elsüllyedt hajóról egy épségben maradt palack cimkéje alapján régészek azt állítják, hogy azt a portugálok építették az 1500-as évek végén a Philippi-szigeteken, és valamikor a 17. század elején süllyedt el, valószínűleg egy kalózhajó hathatós közbenjárása révén. A portugál hajó Kínából indulva az indonéz Jakatra felé hajózva szállított kínai porcelánokat– írja a BBC online.
A mintegy 6000 db kék és fehér színű porcelánból kb. 1500 db maradt meg érintetelen épségben a tenger fenekén, annak ellenére, hogy jó 400 évet rostokoltak a víz alatt. A megtalált edények között több Cseng-hua császár nevével jelzett porcelánt fedeztek fel, így a tálak és edények keletkezési idejét a 15. század végére teszik a régészek.
A kéthónapos kutatómunka eredménye az a hosszú tőr is, mely szintén épségben fennmaradt a hajóroncsok között. A különleges tőrnek a maláj hagyomány szerint varázsereje van, mivel mindenféle ártalomtól megvédi viselőjét.
Történészek azt remélik, hogy a hajóroncs és a benne talált tárgyak hozzásegítenek a kínai kereskedelmi útvonal pontosabb feltérképezéséhez.
Adi Taha, malájziai kultuszminiszter szerint pedig a most megtalált fantasztikus porcelánok és egyéb kincsek révén még pontosabb képet kaphatunk a 15-16. századi európai kereskedők kínai és dél-kelet-ázsiai tevékenységéről.
A leletek 30%-át Malájzia meg kívánja tartani, a többit aukció útján értékesítik.