Emberekre támadnak a leopárdok Bombayben

Lehetséges, hogy nemcsak az emberek szorítják vissza egyre jobban a vadonélő állatok életterét, hanem a vadállatok ellentámadásba lendültek volna?
Gibraltárnál majmok támadják meg a turistákat, Kaliforniában pumák tizedelik a farmok háziállatait, Bombayben, a világ egyik legnépesebb városában pedig a leopárdok egyenesen embereket ölnek meg és falnak fel.
Olyanról már többször hallottunk, hogy turisták komoly veszélynek vannak kitéve az urbanizálódott majmok miatt. Gibraltárban már évek óta időről-időre járókelőkre támadnak. Dél-Afrikában a városi lakások konyháiba és éléskamráiba besurranva fosztogatnak a túlszaporodott majmok, Kaliforniában pedig a pumák jelentenek nem kis veszélyt az egymástól távol eső farmok háziállataira.
Az utóbbi időben azonban a világ egyik legnépesebb városában, Bombayben is felütötte fejét a vadon egyik ragadozója, a leopárd. Csak az utóbbi hónapban 10 embert öltek meg a városba tévedt leopárdok – írja a Reuters. A 16 millió lelket számláló város sajátossága, hogy szinte mindenfelől erdő övezi, a leopárdok így könnyen el tudnak tűnni üldözőik elől, miután lecsaptak zsákmányukra.
Környezetvédők ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy a leopárdok csak azért jönnek a világ ötödik legnagyobb városába, mert a környező erdőkben már nincs elegendő táplálék számukra. Legutóbb vasárnap éjszaka hurcolt el egy 18 éves fiút Bombay külvárosának egyik viskója elől egy leopárd. A fiú éjszaka kint aludt a ház előtt, itt lepte meg a vadállat. Egy 50 éves papot pedig a Sonja Gandhi Nemzeti Park környékén támadott meg egy másik.
Térhódítás
A nemzeti park csak pár kilométerre fekszik az egyik legnagyobb iparteleptől és a Bollywood-nak elkeresztelt indiai Hollywoodtól. Bombay vezetői most arra készülnek, hogy 500 disznót és nyulat eresztenek szét a nemzeti parkban, hátha ez csillapítja a leopárdok éhségét.
Bombay környéki erdészek azonban a környezetvédőkkel egyetértve arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a megoldás csak átmeneti lehet. A fő probléma ugyanis az, hogy az emberek a városok túlnépesedése miatt olyan területre léptek, ami eredetileg a vadállatoké volt. A szegények a külvárosi nyomornegyedek terjeszkedése miatt vesznek el területeket a vadállatoktól, a gazdagok pedig luxustúrákon vesznek részt a vadonban. Mindegyikőjük az állatok felségterületére tévedt, így a legfontosabb kérdés a túlnépesedés megfékezése és az erdők természetes állapotának megőrzése lenne – mondják az erdők felügyelői.
A leopárdokat ugyanakkor tilos levadászni, noha értékes szőrméjük miatt igen gyakori Afrikában és Ázsiában az orvvadászat. „Még tanulmányozni kell, hogy pontosan miért is jönnek be a városba, mivel ilyesmi korábban sohasem fordult elő” – mondja J.C. Daniel, a bombay-i Természettudományos Társaság egykori vezetője.