Hogyan alakult ki a nyelv az embernél?

Máig nem tisztázott, hogy hogyan alakult ki az emberi fajnál a nyelvi képesség. Egy új elmélet szerint a nyelv a csecsemők csitítgatásával születhetett.
Ha a szerkesztőségben felbukkan egy csecsemő, nem kétséges, rövid időn belül kis csoportosulás övezi a picit. Bár a bámészkodók mind különböző személyiséggel rendelkeznek, gesztusaik jelentősen eltérnek, abban biztosak lehetünk, hogy a babához mindenki hasonlóan magas, éneklő hangon, lassan ismételgetve, eltúlzott hangsúlyokkal kezd beszélni.
Az amerikai Florida Állami Egyetem pszichológusai és antropológusai szerint ez az ösztönös beszédmód választ adhat a nyelvi képesség eredetére is. A Behavioral and Brain Sciences című szaklapban megjelent tanulmány szerint a csecsemőhöz való beszéd kialakulása tulajdonképpen válasz az emberi evolúció másik két „mérföldkövére”: a felegyenesedésre és az agytérfogat növekedésére.
Más főemlősökkel ellentétben, az emberi csecsemő relatíve fejletlen. Míg a csimpánzkölyök születése után anyja hátán vagy hasán csüng, kapaszkodik, a magatehetetlen embergyereket anyjának folyamatosan cipelnie kell. Az antropológusok szerint a gyermek jelentősen akadályozhatta anyját a gyűjtögetésben, így a csecsemőt hosszabb-rövidebb időre félretették. Ekkor az anya a gyermeket távolról felügyelte, már nem fizikai közelségével, hanem hangjával igyekezett megnyugtatni, amiből idővel kifejlődött a nyelv.
Az elméletet természetesen jó néhányan már most támadják. Többen például arra emlékeztetnek, hogy a jelenleg vadon élő törzseknél sokkal jellemzőbb, hogy az élelemgyűjtés során az anyák cipelik a csecsemőjüket, ahelyett, hogy letennék.
A nyelvi képesség kialakulásával kapcsolatban számtalan teória született már. Egyes elméletek szerint a nyelvi képesség kialakulása az agytérfogat növekedésének, vagy valamilyen hirtelen, véletlenszerű nagy idegrendszeri változásnak a mellékterméke. Más elméletek szerint a vadászatban és a társas együttműködésben jelenthetett előnyt a pontosabb kommunikáció. Szelekciós hatást jelenthetett a társas élet, a csoportméret megnövekedése. A nyelv megjelenésével lehetőség nyílt, hogy egyszerre több emberrel kapcsolatot tartsanak őseink, vagy közben más tevékenységet is folytathassanak.
Mindazonáltal az eddig elfogadott teóriák szerint, a nyelv viszonylag új találmány, százezer éve alakult ki. De ha a floridai kutatók mostani elmélete igaz, akkor sokkal régebben is kifejlődhetett. A leletek szerint őseink 1, 6 millió évvel ezelőtt már felegyenesedve jártak, és magatehetetlen utódokat szültek. Ami biztosnak tűnik: nem ez lesz az utolsó szó az első szót illetően.