A globális felmelegedés első menekültjei
Hogy mi köze a hideg Alaszkának a globális felmelegedéshez? Ha az ember a jégen él, néhány Celsius fok emelkedés igen látványos változásokat eredményez.
Az eszkimók lakta Shishmaref falucska a hasonló nevű apró, csukcs-tengeri szigeten fekszik az Északi Sarkkör mentén, Alaszkánál.
A 150 ház, amelyeket az eszkimók évszázadok óta laktak, részben lakatlanul árválkodnak. Néhányat már elmosott a tenger, mások alatt a porlad talaj, a házak süllyednek.
A parányi sziget partjait három méteres hullámok csapkodják, és a tenger évente három méterrel közelebb kerül a lakott településhez. Az elmúlt harminc évben a part 91 méterrel került beljebb.
A jelenség több tényezővel is magyarázható. Egyrészt Alaszka e részén az elmúlt harminc évben a globális átlagnál nagyobb mértékben, 4, 4 Celsius fokkal emelkedett a hőmérséklet, amelynek hatására a gleccserek olvadni kezdtek, megemelve ezzel a tengerszintet.
A hőmérsékletemelkedés hatására az örökké fagyott altalaj, a permafrost, amelyre a helyi lakosság építkezett, szintén olvadni kezdett. Ennek következtében a talaj homokszerűen porladni, az épületek pedig süllyedni kezdtek.
A helyiek évtizedeken keresztül védekeztek a pusztító hullámok ellen, egyre magasabb falakkal vették körbe magukat, mára azonban belefáradtak a természettel folytatott harcukba.
A hatszáz fős közösség 2002 júliusában, népszavazáson, a sziget elhagyása mellett döntött.
Hamarosan megkezdődik a falu áttelepítése Alaszkára – így a shishmarefiek lehetnek a globális felmelegedés első menekültjei.
Kapcsolódó cikkeink: