Az NSZK-ban betiltják a kommunista pártot

1956. augusztus 17-én, mintegy öt éves jogi-politikai vitát követően, a Német Szövetségi Köztársaság kormánya elérte a kommunista párt betiltását.
A Rosa Luxemburg és Karl Liebknecht irányításával 1918. december végén megalakult Német Kommunista Párt sok viszontagságon ment keresztül, történetét az állandó betiltások és újjáéledések jellemezték.
A huszas években kommunisták a nemzeti szocialisták legfőbb ellenségének számítottak, így várható volt, hogy egy esetleges jobboldali győzelem esetén visszaszorítják őket.
Így is történt. Hitler hatalomra jutása után a harmadik birodalomban tudatos kommunista üldözés kezdődött, melynek első akkordja volt a párt betiltása, majd következett a baloldaliak bebörtönzése, koncentrációs táborokba küldése, legyilkolása. Teljes mértékben azonban nem sikerült feszámolni: ugyan kevés tagot számlálva és illegalitásban, de működött az antifasiszta párt.
A háborút követően a kettészakadt Németországban a kommunista politikusok és szervezetük nagyon eltérő pályát futott be. A kapitalista rendszerű nyugat-németek nem nézték jó szemmel a kommunisták ténykedését, így a párt rövid időn belül újból „fekete listára” került.
Mintegy ötéves huzavona után a szövetségi kormánynak sikerült elérnie a baloldali szervezet betiltását. 48 évvel ezelőtt, augusztus 17-én a szövetségi alkotmánybíróság akkori elnöke, Josef Wintrich határozatot hozott a kommunista párt megszüntetéséről: „A nép nevében. A Németországi Kommunista Párt alkotmányellenes. A párt és annak kiegészítő tagozatainak működése tiltott.”
Természetesen ez nem jelentette a kommunista párt végét, mert az ítélet után 12 évvel, a kommunista párt megalakulásának 50 éves évfordulóján egy új kommunista pártot hoztak létre, melynek neve Német Kommuista Párt Marxisták és Leninisták számára lett. A gyakorlatban természetesen az eredeti kommunista párt hagyományait követte.